Dikkat Her Ay Başı 2350 Lira! Bu Hastalık Sizde Varsa Bakanlık Maaş Ödüyor

Aile Bakanlığı'nın yardım parası ödemelerinden birisi de kronik hastalıklar için sağlanan ve her ay başında PTT üzerinden ödenen hastalık yardım parasıdır. 2350 TL ödenen desteğin detayları.

Finans 15.02.2022 - 12:08 15.02.2022 - 12:08 Mustafa Karagöz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca sağlanan destek ödemelerinden birisi de kronik hastalıklar için sağlanan "Kronik Hastalık Yardımı" ödemesidir. Bu ödeme birçok devlet desteği gibi tek seferlik değil aylık düzenli maaş şeklindedir. Peki kronik hastalık yardımı ödemesinden kimler nasıl yararlanır? Destek almak isteyenlerden talep edilen şartlar ve yardım özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz. 

DEVLETTEN KRONİK HASTALIK YARDIMI

Kronik hastalığı olan ve devlet desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden yardı alabilirler. Kronik hastalığı olanlar için devlet hem nakit para maaş desteği hemde elektrik desteği sağlar. 

Dikkat Her Ay Başı 2350 Lira! Bu Hastalık Sizde Varsa Bakanlık Maaş Ödüyor (2)

Aylık 2350 TL Maaş

Kronik Hastalık Yardımı ödemesi; Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için geliştirilmiş düzenli nakdi yardım programıdır. Ödemeler aylık sağlanır ve yardım parasını hem hasta olan vatandaşlar hemde hastanın bakımını yapan vatandaşlar alabilirler. 

Bu destek ödemeleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı başvuru yapmak gerekiyor.  Yazılı başvuru ardından kurum incelemesi sonrası onay verilen vatandaşlar için ödemeler başlayacak. 2022 yılı için açıklanan ücret 2.354 TL oldu. 

Dikkat Her Ay Başı 2350 Lira! Bu Hastalık Sizde Varsa Bakanlık Maaş Ödüyor (1)

Aylık 2000 TL Elektrik Faturası Desteği

Aile Bakanlığı'nın bir diğer destek ödemesi ise elektrik faturası desteğidir. Elektrik faturası desteği Evde Bakım Yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan 3294 sayılı Kanun kapsamındaki hastalar adına sağlanır.

Destek ödemesi elektrik borcu varsa kapatılması yada düzenli destek sağlanması suretiyle sağlanır. Elektrik fatura desteğinden hastanın kendisi yararlanabilir. Bunun dışında hastanın sağlık gerekçesiyle evden çıkamayacak durumda bulunması söz konusu ise hastanın vekili tarafından kullanılabilir. Destek ödemesi aylık 200 TL olarak yapılır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@