Dikkat, Hesapta Olmayan Ödemeleri Yapmak Zorunda Kalabilirsiniz! Elden Kira Ödeyen Kiracılara Ceza Verilir Mi?

Kira ödemelerini elden yapan kiracılara herhangi bir ceza verilip verilmeyeceği merak ediliyor. Elden kira ödeyen kiracılara herhangi bir para cezası verilebilir mi? 

Emlak Haberleri 02.12.2021 - 17:59 02.12.2021 - 17:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de uygulanmakta olan gayrimenkul kaidelerine göre kiraların elden ödenmemesi gerekmektedir. Ev veya iş yeri kiraları kiracılar tarafından ev sahiplerine banka aracılığı ile elden ödenmelidir. Elden kira ödemesi yapılması durumunda hangi cezai yaptırımlar uygulanabilir?

ELDEN KİRA ÖDEMENİN SAKINCALARI

Elden kira ödemeleri kira gelirlerini kayıt dışı hale getirebilmektedir. Bu da doğal olarak bir vergi kaybına neden olmaktadır. Gayrimenkul sahipleri gerek kiraladıkları evlerden gerekse de kiraladıkları iş yerlerinden elde ettikleri kira gelirlerinin vergisini ödemekle yükümlülüler. Burada bazı istisnai şartlar olsa da belirli tutarın üzerindeki tüm kira gelirleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vergilendirilmektedir. Ancak elden kira ödenmesi durumunda vergilendirme konusunda kayıplar yaşanabilmektedir. 

EV KİRASINI ELDEN ÖDEYENLERE CEZA VERİLİR Mİ?

Ev kiralarının elden ödenmesi durumunda kanunen mesuliyet kiracılar üzerne yüklenememektedir. Burada tüm sorumluluk ev sahibine aittir. Ev sahibi elden kira alması durumunda ortaya çıkacak vergi kayıplarını ve beraberinde verilecek vergi cezalarını ödemekle sorumludurlar. Kiracılar sorumlu tutulamadıkları için herhangi bir şekilde ödeme yapmak durumunda kalmazlar. Bundan dolayı da ev sahipleri elden kira almamak konusunda ısrarcı olmalıdırlar. Yine de kiracılar için ev kirasının elden veya banka üzerinden ödenmesinin cezai yükümlülüğü yoktur.

İŞ YERİ KİRASI ELDEN ÖDENİRSE NE OLUR?

İş yeri kiralarında ev kiralarından farklı bir uygulama yapılmaktadır. Elden kira ödenmesi durumunda ev kiralarında kiracılar sorumlu tutulamamaktadır. Ancak iş yeri kiralamalarında kiracılar da elden kıira ödemesi yapılması konusunda sorumlu olmaktadırlar. Oluşabilecek vergi kayıplarından, buna bağlı olarak gelebilecek vergi cezalarından mülk sahipleri gibi kiracılar da sorumlu olabiliyorlar. Kira gelirlerine ilişkin yapılacak olan incelemelerde bir inceleme yapılması ve kira gelir beyannamesinde belirtilen tutarların düşük gösterildiğinin tespit edilmesi durumunda iş yerinin mülk sahipleri de kiracılar da çeşitli ekstra ödemelerle karşılaşabiliyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@