Dikkat! Konut Satışlarında Ekspertiz Raporu Zorunlu Olacak

Tapu harcını düşük göstermek için konut satışlarında sıklıkla yapılan satış değerini düşük göstermek devletin vergi kaybını arttırıyor. Hükümet tapuda düşük beyanı engellemek için yeni planını 2019 yılında devreye sokacak. Ev alacaklar dikkat!

EMLAK HABERLERİ 29.11.2018 - 08:08 15.07.2021 - 00:18 Emlak 365

Tapu harcını düşük göstermek için konut satışlarında sıklıkla yapılan satış değerini düşük göstermek devletin vergi kaybını arttırıyor. Hükümet tapuda düşük beyanı engellemek için yeni planını 2019 yılında devreye sokacak. Ev alacaklar dikkat!

Ev satın almak ya da evini satmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren gayrimenkul satışına gerçek değer zorunluluğu 2019 yılı itibari ile devreye girecek. Zorunluluk sadece ev satışlarını değil işyeri ve arsa satışlarını da kapsayacak. 2019 yılından sonra hiçbir satış için tapuda düşük gösterme işlemi yapılarak eksik tapu harcı ödemesi yapılamayacak. Her Taşınmaz Satışı İçin Ekspertiz Raporu Zorunlu TutulacakÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan Gayrimenkul Değerleme Sistemi 2022 yılı itibari ile hizmete alınacak. Bakanlık mahalle mahalle, ev ev değerleme çalışması yapacak ve Türkiye'nin değer haritasını çıkaracak. Yapılacak olan satışlar bu değerlerin altında gösterilemeyecek. Böylelikle 300 bin liralık evin değerini 100 bin lira göstererek satış yapan ve devlete eksik tapu harcı ödeyen kişilerin önüne geçilmiş olacak. Ancak sistem 2022 yılı itibari ile devreye girecek. Hükümet bu arada daha fazla vergi kaybı yaşamamak adına ara formül olarak taşınmaz satışlarında ekspertiz raporu zorunluluğu getirecek. Bundan sonra evini, işyerini ya da arsasını satmak isteyen kişiler tıpkı konut kredisi paketlerinde olduğu gibi zorunlu ekspertiz raporu ile değer belirlemesi yapacak ve ekspertiz raporunda açıklanan bedelden daha düşük satış bedeli beyan edemeyecek. Değerleme şirketleri üzerinden alınacak olan ekspertiz raporları için satış yapmak isteyen kişiler 250 - 300 liralık ekspertiz ücreti ödeyecekler. Yani satışlarda yapılan masraflar artacak. Yine konut satış rakamının son derece yüksek olması raporların bekleme süresini de uzatacak. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@