Dikkat! Konut Stoku Tükendiği Anda Fiyatlar Zamlanacak

Konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi kampanyasının ardından 13 Mayıs 2018 gününden itibaren geçerli olmak üzere konut kredisi faiz oranları indirimi de başlıyor. Başlatılan üçlü kampanya ile konut stoku rakamlarının büyük bir hızla tükenmesi bekleniyor. 

Emlak Haberleri 10.05.2018 - 19:30 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman
Konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi kampanyasının ardından 13 Mayıs 2018 gününden itibaren geçerli olmak üzere konut kredisi faiz oranları indirimi de başlıyor. Başlatılan üçlü kampanya ile konut stoku rakamlarının büyük bir hızla tükenmesi bekleniyor.

Uzun Zamandır Bekleyen Vatandaşlar Alıma Başlayacak 

Yapılan indirimler ve sunulan fırsatlar ile beraber uzun süredir alım için beklemede olan vatandaşlar harekete geçecek. Tapu harcı ve konutta KDV indirimi haberleri ile beraber markalı konut projelerine olan ilgi artarken konut projelerine ait olan satış ofislerinde de yoğunluk yaşanmaya başlandı.

Konut Fiyatları Zamlanacak Mı?

Vatandaşın talebini arttırması ile beraber konuta zam söylentileri başlarken konut temsilcileri tarafından yapılan ilk açıklamalar konut stoku tükenmeden kesinlikle konut fiyatlarına zam yapılmayacağı yönünde. Hatta bazı konut projeleri yakalanan rüzgarı kaçırmamak adına konut fiyatlarında indirime gitmeye hazırlanıyor. Yani iddiaların aksine şu anda konuta zam değil indirim üreticinin gündeminde.

Ev Satın Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Aslında ev almayı planlayan kişiler için şu anda belki de en doğru zaman olarak gösteriliyor. Çünkü uzun zamandır konut satışına hasret olan proje sahipleri artan konut stoklarını azaltmak için konut fiyatlarını makul seviyelerde tutuyor.

Konut satışlarının artmaya başlaması ve konut stoklarının azalması durumunda konut fiyatlarına zam kaçınılmaz bir hale gelebilir. Çünkü inşaat maliyeti oranları her geçen gün artmaya devam ederken dolar kurunda yaşanan artış ile beraber konut maliyetlerinin artması kaçınılmaz son gibi görünüyor. Bu nedenle ev sahibi olmak isteyen kişilerin mutlaka konutta bahar kampanyası fırsatlarını değerlendirmeleri öneriliyor.

Türkiye'de 2 Milyon Adet Konut Stoku Var 

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Çünkü 2013 yılında 840 bin daire için iskan alındı ancak 530 bin daire satıldı; aradaki fark 310 bin... Bu fark 2014’te 490 bin, 2015’te yaklaşık 300 bin, 2016’da yaklaşık 370 bin, 2017’de yaklaşık 670 bin olarak gerçekleşti.

Yani toplamda 2 milyon 130 bin konut stoğundan bahsediyoruz. Son 5 yıl 1. el konut satış ortalamasına baktığımızda 590 bin adet/yıl konut satıldığını görüyoruz. Bu da 1 Ocak 2018 itibariyle yeni inşaat ruhsatı verilmeyeceği varsayımı gerçekleşse dahi 3,5 yıllık 1. el konut stoğundan bahsediyoruz.” diyerek Türkiye'de 2 milyondan daha fazla konut stoku olduğunu dile getirdi. Yapılan kampanyalar ile bu stoklar kısa sürede satılarak sektörün yükü hafifletilecek.

Kaynak: emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@