Dipsiz Göl İçin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kesin Talimat: Bir Daha Böyle Bir Olay Yaşanmasın!

Define arama çalışmaları nedeni ile suyu boşaltılan ve deyim yerindeyse talan edilen Dipsiz Göl Türkiye'nin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yerini koruyor.

EMLAK HABERLERİ 22.11.2019 - 10:01 15.07.2021 - 00:12 SERHATMEDYA

Define arama çalışmaları nedeni ile suyu boşaltılan ve deyim yerindeyse talan edilen Dipsiz Göl Türkiye'nin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yerini koruyor. Doğa harikası bölgede yaşanan katliam büyük tepki çekerken konu hakkında bir tepki de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gösterildi!

Gümüşhane'de yer alan Türkiye'nin doğal güzellikleri arasında gösterilen Dipsiz Göl'de yaşanan çevre katliamı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da kızdırdı. AK Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında gündeme gelen Dipsiz Göl konusu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan "bir daha asla tekrarlanmasın" talimatını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Böyle Bir Olay Nasıl Yaşanır?"Gümüşhane'de belediye tarafından verilen yasal izinle gerçekleştirilen define kazısı 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün kurumasına neden olmuştu. Olayın ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a Dipsiz Göl ile ilgili son durum hakkında bilgi istedi. Çevre Bakanı Murat Kurum, kazıya izin verme yetkisinin Valilik makamına ait olduğunu belirterek bölgenin doğal sit alanı olarak ilan edildiğini ve eski haline dönüştürmek için çalışmaların başladığını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan olaylara tepki göstererek "Nasıl definecilere izin verilir? Bu konuda hassas olunmalı. Bir daha da bu tarz konularda kazı izni verilmemeli, daha dikkatli olunmalı. Bir daha böyle bir olay yaşanmasın" talimatı verdiği öğrenildi. Dipsiz Göl Nerede?Deniz seviyesinden yaklaşık 2 bin 140 mt yükseklikte yer alan Dipsiz Göl Gümüşhane merkeze 50 km. uzaklıkta yer alıyor. Sahip olduğu eşsiz manzarası ile dikkat çeken ve Dipsiz Göl olarak anılan bölge Taşköprü Yaylası sınırları içerisinde bulunuyor. Kar ve yağmur suları ile beslenen gölde su tamamen boşaltılarak kazı çalışmaları yapılmış, yapılan çalışmalar büyük tepki çekmişti. Gölün eski haline getirilmesi amacı ile çalışmalar yürütülecek ve kış yağmurları başlamadan önce tamamlanacak. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@