Diyabetten Korunmak için Mutlaka Yapılması Gereken 4 Şey124 defa okundu

kategorisinde, 11 Oca 2018 - 15:59 tarihinde yayınlandı
Diyabetten Korunmak için Mutlaka Yapılması Gereken 4 Şey

Bedene iyilik yapmadığı kanıtlanan bazı gıdalar vardır. Hemen her insan kurabiye yemeyi ya da çikolata atıştırmayı sever. Pasta ve çok sayıdaki tatlıyı tüketmekten haz alır. Bu tür gıdaların vücuda iyi gelmediği de artık herkes tarafından bilinmesine rağmen daha da yaygın hale gelmesi bazı rahatsızlıkların da artmasında neden oluyor. Hem artan hem de büyüyen sağlık sorunlarına karşı önlem de alınmadığı gözlemleniyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı araştırmanın neticelerinde ulaştığı sonuçlar da ürkütücü boyutta. Dünya üstündeki diyabet hastalığına yakalanmış insan sayısı nerede ise tüm yetişkinlerinin yüzde sekiz buçuğunu oluşturuyor.

Şeker Hastalığı Önlenebilen Bir Hastalık

Bilim dünyası şeker hastalığının önlenebileceğinin altını çiziyor. Büyük oranda kabul gören bu görüşe rağmen yapılması gereken hastalık ile nasıl başa çıkılacağının bilinmesi gerekiyor.

1.Fitness Rutininizi Koruyun

Hareket her daim bereket demektir. Sıhhatli olmanın en temel noktası aktifliktir. Durağan bedenin her türlü tehdide karşı savunmasız kaldığı bir gerçektir. Diyabet hastalığını da önlemek adına hareket oldukça etkilidir. Yürümek ya da hareket etmek rahatsızlık üstünde ne denli tesirli olduğunu uygulayarak görmek mümkündür. Yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar hareket etmenin önemine değiniyor. Haftalık olarak yapılacak yüz elli saatlik bir fiziksel aktivite neticesi takriben yüzde yirmi altı şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığı tespit edildi. Hareketin saatinin üç yüze çıkarılması ile risk, on puan daha artıyor ve yüzde otuz altıya çıkıyor. Hareket ya da spor yapmaya paralarının olmaması durumunda yürüyüş yapmanın da yeterli geleceği vurgulanıyor.

2. Porsiyon Kontrolü Uygulayın

Yapılan araştırmalar bu düşünceyi destekliyor. Yapılan bir deneyde, diyabet rahatsızlığı görülen insanlar üç guruba ayrılıyor. Bir guruba istedikleri yiyecekten yeme müsaadesi veriliyor. Diğer gurubun yiyecekleri evvelden kontrolü yapılmış yiyecekler yiyor. Üçüncü guruba da içeriğinde yüksek miktarda protein bulunan gıdalar içeren yemekler veriliyor. Deney on iki hafta devam ediyor. Netice olarak kontrollü yiyecek verilenlerin daha fazla kilo vermeleri tespiti yapıldı.

3. Bol Miktarda Lifli Gıdalar Yiyin

Az yemeyi başaramayanların özellikle lif içeren gıdaları tüketmelerini uzmanlar tavsiye ediyor. Lif ciheti ile zengin gıdaların tüketimi hem diyabet rahatsızlığına hem de kalp hastalığı yakalanmasına iyi geldiği belirtiliyor.

4. Doğru Yağları Seçin

Yağ diyetine dikkat etmek gerekiyor. Doymayan yağ çeşidi kesinlikle şeker hastalığına yakalanmayı önlüyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
YORUM YAZ