Diyanet'ten son dakika açıklaması: 2022 Hac kontenjanı belirlendi! Bu yıl kaç kişi gidecek?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2022 yılında hacca gidecek kişi sayısını açıkladı. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın belirlediği hac kontenjanına göre bu yıl hacca gidecek kişiler belirlendi

Gündem 18.04.2022 - 15:50 18.04.2022 - 15:50 Büşra Uluşen

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre bu yıl hacca kabul edilecek kişi sayısı belirlendi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Türkiye'den kutsal topraklara gidecek kişi sayısının belirlendiğini açıkladı. 

2022 Hac kontenjanı belli oldu! Kaç kişi gidecek?

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan hükümetinden yapılan duyuruya göre, 2022 yılında yurt içi ve yurt dışından toplam 1 milyon hacı adayı kabul edileceği açıklanmıştı. Pandemi nedeniyle iki yıldır aksayan hac ibadeti ziyaretleri, bu yıl yine belirli sayıda kişiyle ancak son iki yıldan daha fazla bir kontenjan ile yapılacak. 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından daha önce 2022 yılı için yeni bir kura çekimi yapılmayacağı, 2020 yılında çekilen kuranın geçerli olacağı bildirilmiş ve buna göre pandeminin ortaya çıktığı 2020 yılında hacca gidemeyen kişilerin bu yıl gideceği açıklanmıştı. Ancak o dönem 80 bini aşkın kişi için kura çekilmiş, Suudi Arabistan'dan açıklanan kontenjan doğrultusunda azaltmaya gidileceği de ifade edilmişti. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, uzun süredir merak edilen soruya noktayı koyarak sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Erbaş, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı haccında Türkiye'den 37 bin 770 hacı adayı kabul edileceğini açıkladı. 19 Nisan'da gerçekleştirilecek Bakanlar arası Hac ve Umre Kurulunun ardından diğer detayları vatandaşlar ile paylaşacaklarını da sözlerine ekledi. 

hac açıklama

Açıklamalara göre, 2020 yılında kurada ismi çıkan kişilerden 37 bin 770'i bu yıl hacca gidecek. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@