Diyarbakır Kurşunlu Camii Restorasyon Çalışmasında Sona Gelindi!

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yer alan ve 500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Kurşunlu Camii teröristler tarafından tahrip edilmişti. Caminin restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Emlak Haberleri 13.11.2018 - 11:00 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yer alan ve 500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Kurşunlu Camii teröristler tarafından tahrip edilmişti. Caminin restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Teröristler tarafından Diyarbakır'ın Sur Mahallesi'ne düzenlenen terörist saldırılarda büyük hasar alan Kurşunlu Camisi yaşanan hasarın giderilmesi için restorasyon çalışmasına alınmıştı.  3 yıl önce düzenlenen terör saldırılarında büyük hasar alan camide düzenlenen restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Hatırlanacağı üzere ne yazık ki Aralık 2015 tarihinde o esnada caminin şadırvanında abdest almakta olan 24 yaşındaki özel harekat polisi Mustafa Katırlı'yı şehit eden teröristler camiyi ateşe vermiş ve kaçmışlardı. Şehirde Terörün İzleri Silinmeye Devam Ediyor! Konu hakkında açıklamada bulunan Sur Belediye Başkanı Abdullah Çiftçi  "Avizeler takılıp halılar serildikten sonra Aralık ayı içerisinde Kurşunlu Camiinde yeniden ezan sesini duyacağız. Tarihi eser olduğu için tüm restorasyon işlemleri bilim kurulunun gözetiminde büyük bir titizlikle yürütüldü.Terör örgütünün hiçbir kutsalının olmadığını bu cami üzerinde de gördük. Cami güvenlik güçleri tarafından alındığında içerisinde her türlü pisliğin olduğu, hiçbir değere saygının olmadığı, Kur'anların yakıldığı bir ortam mevcuttu. Bu camimiz örgütün Müslümanlıkla, dinle hiçbir alakasının olmadığının açık bir göstergesidir.Maalesef bu cami yıkıldı, yakıldı, kurşunlandı. Kentin tarihini, dini değerlerini restorasyonla inşa ettik. Camideki izlerin bir kısmı, terör örgütünün ne kadar dine, tarihe, kültüre ve değerlere karşı olduğunun nişanesi olarak kalacak" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@