Diyarbakır'ın Çılgın Projesi Silvan Projesi 305 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak!

DSİ tarafından yapılan ve Diyarbakır'ın çılgın projesi olarak isimlendirilen Silvan Projesi bölgede yaşayan 305 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

EMLAK HABERLERİ 06.02.2019 - 13:44 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

DSİ tarafından yapılan ve Diyarbakır'ın çılgın projesi olarak isimlendirilen Silvan Projesi bölgede yaşayan 305 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Devlet Su İşleri DSİ tarafından hayata geçirilen Silvan Projesi için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. 305 Bin Kişiye İstihdam Kaynağı YaratacakDiyarbakır'ın Çılgın Projesi olarak isimlendirilen Silvan projesi hakkında DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Avrupa'nın en yüksek barajı olarak kayıtlara geçen Silvan Projesi ile 2 milyar 350 bin dekar alan su ile buluşacak. Aydın açıklamasında "Projenin içerisinde yer alan en önemli barajımız olan Silvan Barajı'nın yapımı sürüyor.Silvan Barajı inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 57, dolgu hacminde ise yüzde 50 seviyesine ulaştı. Dolgu tamamladıktan sonra 2019 sonu itibarıyla kamulaştırma çalışmalarına başlayacağız. 2023 itibarıyla tarım alanlarının tamamının sulanması hedeflenmektedir" dedi. Pamukçay Barajı Üzerinden Su Verilmeye Bu Yıl Başlanacak Su depolama görevini üstlenecek toplam 7 barajdan 4 tanesinin tamamlandığı belirtilirken kalan 3 baraj içinde ihale süreçlerinin bu yıl tamamlanacağı öğrenildi. Aydın açıklamasında "Sulama proje inşaatları hızla devam ediyor. Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere ihalesi hedefliyoruz.Silvan Barajı'ndan alacağımız 213 metreküplük suyu 24 kilometre uzunluğunda Silvan ve Babakaya tünelleri ve 97 kilometre ana kanal ile Bismil, Silvan ve Diyarbakır ovalarına taşıyacağız. Silvan Projesi 305 bin kişiye iş sağlayacak, ekonomiye yıllık 1,3 milyar lira katkısı olacak." dedi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@