Doğa Kıyımı Yaşanıyor! Akvaryum Koyu Villa Projeleri İle Katlediliyor

Türkiye'nin doğal cennetlerinden biri olan Akvaryum Koyu ne yazık ki villa inşaatları nedeni ile resmen doğa kıyımına maruz kalıyor.

Doğa Kıyımı Yaşanıyor! Akvaryum Koyu Villa Projeleri İle Katlediliyor

Türkiye'nin doğal cennetlerinden biri olan Akvaryum Koyu ne yazık ki villa inşaatları nedeni ile resmen doğa kıyımına maruz kalıyor.

Çanakkale Bozcaada'da yer alan doğa cenneti Akvaryum Koyu ne yazık ki bugünlerde yaşanan doğa katliamı ile adından söz ettiriyor. 2014 yılında imar planı düzenlenen ancak gelen yoğun tepkiler karşısında imar planı 2015 yılında değiştirilen cennet koy şimdi de sahile yapılan villalar ile gündemde.Barınma Amacı İle Bağ Evi Yapmak Bile Yasak Ama Villa Yapılıyor!Ege denizinin turizm cenneti olarak gösterilen ve doğal güzelilği ile eşsiz bir görüntüye sahip olan Akvaryum Koyu tüm çevre severlerin yüreğini parçalayacak görüntülere sahne oluyor. Adanın doğu bölümünde başlayan betonlaşma doğal güzelliği bozacak seviyeye gelirken koyun sırtlarına yapılan 19 adet lüks villa büyük tepki çekti. Doğa severlerin yoğun tepkilerine rağmen inşaatlar devam ederken vatandaşlar yaşananlara isyan etti.2014 Yılından Önce İzin Alınan YapılarArtan tepkilerin ardından zorunlu olarak açıklama yapan Bozcaada Belediye Başkanı ise söz konusu 19 villanın imar izinlerini 2014 yılından önce aldıklarını söyleyerek bu neden edinilmiş haklara karşı yapabilecekleri bir şeyleri olmadığını söyledi. Bozcaada Belediyesi'nin CPH'li başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında "Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı 20 Ağustos 2014’te açıklanmıştı.O tarihten itibaren adamızda tarım alanlarında barınma amaçlı yapı yapılamıyor. Burada özellikle güney sahillerindeki konutlar başta olmak üzere, şu anda devam eden tüm yapılar, 20 Ağustos 2014’ten önce onaylanmış, Anıtlar Kurulu’ndan geçmiş son projeler. Hatta bununla ilgili biz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne görüş de sormuştuk. Bize gelen cevap, bu projelerin geçerli olduğu yönündeydi. Bu nedenle ruhsat verildi. Artık bunlar son projeler ve bundan sonra devamının gelmeyeceğini düşünüyoruz." dedi. Ancak tepkiler artarak devam ediyor.Emlak365.com