Doğalgaz Desteği Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır? Kimlere Ne Kadar Doğalgaz Yardımı Ödemesi Yapılacak?

İhtiyaç sahiplerine verilecek olan doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz desteği başvurusu nereden ve nasıl yapılır? Kimlere doğalgaz yardımı yapılacak? Doğalgaz desteği kaç TL olacak?

Finans 07.01.2022 - 00:46 07.01.2022 - 00:46 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşlara doğalgaz desteği verileceğini müjdelemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından doğalgaz yardımına dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da konuya dair bilgilendirmede bulunmuştu. Peki doğalgaz desteği hangi vatandaşlara verilecek? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılacak? Doğalgaz desteği ödemeleri kaç TL olacak? İşte doğalgaz yardımı hakkında tüm merak edilenler...

DOĞALGAZ DESTEĞİ KAÇ TL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre doğalgaz desteği olarak vatandaşlara verilecek yardım kömür destekleri gibi olacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak olan doğalgaz yardımı şehirden şehire değişebilecek. Kış aylarının daha soğuk geçtiği şehirlerde vatandaşların alacakları doğalgaz destekleri daha yüksek olacak. Ancak daha ılıman şehirlerde doğalgaz yardımları daha az miktarlı olacak. Bu miktar konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ek bir çalışma yaparak kamuoyuna duyuracak. Şu anda doğalgaz yardımının ne kadar olacağı belli olmadı.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan doğalgaz yardımı almak isteyenler başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğalgaz yardımı başvurularının e-devlet üzerinden alınabileceğini açıkladı. E-devlet sistemine giren vatandaşlar gerekli alanları doldurarak başvurularını yapabilecekler. Bu başvurular değerlendirildikten sonra vatandaşların ihtiyaç sahipliği konusunda karar verilerek doğalgaz yardımı ödemeleri yapılacak.

DOĞALGAZ DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

Doğalgaz desteğini hangi vatandaşların alabileceği konusu da oldukça merak ediliyor. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak kömür yardımı gibi yapılacak olmasından dolayı hane içi kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin üçte birinden az olan tüm vatandaşlar bu doğalgaz destei ödemelerini alabilecekler. Bu gelir şartını yerine getiren vatandaşlara doğalgaz desteği ödemeleri yapılabilecek.

DOĞALGAZ YARDIMI ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık vatandaşların doğalgaz yardımı ödemelerini iki türlü alabileceklerini açıkladı. Bu destek ödemeleri vatandaşlara nakit olarak ödenebilecek. Ayrıca bir diğer yol ise doğalgaz hizmeti veren şirketlere vatandaşların faturaları karşılığında bu ödemeler gönderilecek. Bu şekilde doğalgaz yardımı ödemeleri gerçekleştirilebilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@