Doğalgaz Fatura Yardımı 1150 TL Olarak PTT'den Ödenecek! Mart'tan Ekim'e Kadar Sürecek Bakan Açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık doğalgaz fatura desteğinin 1150 TL'ye kadar çıkacağını, desteklerin PTT'den ödeneceğini ve başvuruların e-Devlet'ten yapılacağını açıkladı.

Doğalgaz Fatura Yardımı 1150 TL Olarak PTT'den Ödenecek! Mart'tan Ekim'e Kadar Sürecek Bakan Açıkladı

Isınma ve yakacak yardımlarının kapsamını genişleten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılında sağlanacak desteklerin ne kadar olacağına ilişkin çalışmaları da tamamladı. Vatandaşların şehre göre ne kadar destek alacakları belli olurken ödemelerin hangi tarihte başlayacağı ve nasıl ödeneceği de açıklandı.

DOĞALGAZ FATURA DESTEĞİ 450 TL İLE 1150 TL ARASINDA OLACAK BAŞVURULAR E-DEVLET'TE MART AYINDA ÖDEMELER PTT'DEN

Doğalgaz desteğine ilişkin kapsamlı açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan geldi. Bakan Yanık bazı gazetecilerle bir araya geldi ve bakanlığın 2022 yıında ilk defaya uygulamaya alacağı doğalgaz fatura yardımı hakkında bilgi verdi.

Doğalgaz Fatura Yardımı 1150 TL Olarak PTT'den Ödenecek! Mart'tan Ekim'e Kadar Sürecek Bakan Açıkladı 2

Bakan Yanık desteğin kapsamında 4 milyon hane olduğunu olduğunu söyledi. Vatandaşların yaşadıkları şehirlere göre verilecek destekte en alt tutar 450 TL olacak. Maksimum devlet desteği ise 1150 TL olacak. İlan edilen rakamlar bakanlığın gerçekleştirdiği ısı haritasına göre belirlendi.

Destek Başvuru Tarihlerini Açıkladı

Ne zaman başvuru yapılacağını merak eden vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık "Enerji Bakanlığı ile çalışmalara başladık. Şubat ayının ikinci yarısında başvuruları alacağız, Mart ayının ikinci yarısında da destek ödemelerini yapacağız" bilgisini verdi.

Başvuruların Nasıl Yapılacağı Belli Oldu

Başvuruda bulunacak olan vatandaşların başvurularını nasıl yapacakları da açıklandı. Bu kapsamda vatandaşlar diğer sosyal yardım başvurularında olduğu gibi doğalgaz fatura desteğine de başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler. E-Devlet kullanmayanlar başvurularını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile sosyal hizmet merkezlerinden yapabilecekler.

ÖDEME TUTARLARI 450 İLE 1150 TL

Başvuruda bulunan vatandaşlara ödenecek fatura desteği en az 450 TL olacak. Soğuk olan iller için bu rakam 1150 TL'ye kadar çıkacak. Derya Yanık doğalgaz hakkı tanınan vatandaşlar tarafından nasıl kullanılacağına ilişkin "Kişi faturasını götürerek PTT'deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar da hemen hemen netleşti. Isı haritasına göre hane başına ödeme yapacağız." açıklamasında bulundu.

1150 TL DOĞALGAZ YARDIMI

SENELİK 3 MİLYAR MALİYETİ VAR

Bakan Yanık konuşmasının sonunda ise ödemeler için Şubat ayında başvuruların alınacağını, ödemelerin ise Mart ayında yapılacağını ilan etti. Desteği devlete maliyeti hakkında da "Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla bir destek vermeyi istiyoruz. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz." açıklamasında bulundu.

SONRAKİ HABER