Doğalgaz Fiyatlarına Kış Öncesi Yeni Zam Açıklaması: Yüzde 30 Maliyet Artışı!

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar ile vatandaşın fatura yükü daha da ağırlamıştı. Kış gelmeden önce doğalgaza yeni zam haberi geldi!

Finans 22.09.2021 - 15:55 22.09.2021 - 15:57 Gülcan Özer

Enerjide yaşanan maliyet artışları son döneme damgasını vururken elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar büyük tepki çekmişti. Kış dönemine çok az bir süre kalırken doğalgaz faturaları için yeni zam uyarısı geldi. 

Bloomberg HT kanalına konuşan Eski BOTAŞ Doğalgaz Daire Başkanı ve Enerji Uzmanı Arif Aktürk kış mevsiminin gelmesi ile beraber spot alımlarında artış yaşanacağını bunun da fiyatların dünyaya entegre olması nedeni ile fiyatları artıracağını, bunun da yıl sonuna kadar yüzde 30'u bulacağını dile getirdi. 

DOĞALGAZA ARTAN TALEP İLE YENİ ZAMLAR KAPIDA! 

Eski BOTAŞ Doğalgaz Daire Başkanı ve Enerji Uzmanı Arif Aktürk yapmış olduğu değerlendirmesinde “İspanya ve Fransa artışın konutlara yansımaması için çeşitli önemler alıyor. Enerji fiyatlarındaki seviyeler mantıkla ve arz-taleple açıklanabilecek noktada değil” diyerek Avrupa'da da gaz fiyatlarında artış yaşandığını söyledi. 

Türkiye'nin enerji krizine son derece zor bir dönemde yakalandığını belirten Aktürk “İlave gaz alımı için görümeler yapılsaydı ve 2021’de biten kontratları uzatmak için 2020’de anlaşılsaydı daha iyi olurdu çünkü gaz fiyatları daha ucuzdu.

Rusya özel sektöre kontratlardan gaz tedarikini kesti; BOTAŞ ile devam ediyor” diyerek konutlarda kış döneminde tüketimde yaşanan artışın fiyatlarda da artışa neden olacağını dile getirdi. Türkiye'nin hali hazırda devam eden 36 milyar metreküplük uzun vadeli kontratı bulunduğu belirtilirken bu sözleşmeye rağmen konutlardaki tüketimin kış döneminde artış göstermesi ile bunun fiyatlara zam olarak yansıyacağı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@