Doğalgaz'da İki Tarifede Geçerli Yüzde 15 Zam! Konutlarda Faturalar Artacak Mı?

Doğalgaz fiyatlarında iki ayrı tarifeye yüzde 15 zam geldi. Zam elektrik üretim ve sanayi tarifelerinde geçerli olurken konutlar için geçerli olmayacak. 

Finans 03.09.2021 - 09:36 03.09.2021 - 09:36 Mustafa KARAGÖZ

Vatandaşları oldukça zorlayan faturalara ilgili yeni zam kararı açıklandı. Ancak evlerde kullanılan doğalgazda geçerli olmayacak zam şimdilik sanayi alanında ve elektrik üretimi alanında faaliyet gösteren firmaları kapsayacak. 

DOĞALGAZ'DA YÜZDE 15'LİK ZAM

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde eylül ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. İlan edilen fiyat tarifdesinde konutlarda gerçekleştirilen tüketim için uygulanan 1000 metreküp doğal gaz için 1488 TL devam etti. Ancak BOTAŞ iki ayrı tarifeye yüzde 15 oranında zam geldiğini duyurdu.

Eylül ayından itibaren geçerli olacak zam kapsamında sanayi aboneleri için doğalgaz tarifeye göre 1000 metreküp doğal gaz için yüzde 15 artışla 2 bin 50 TL oldu. Elektrik üretim santrallerinde ise 1000 metreküp doğalgaz yine yüzde 15 artışla 2 bin 369 TL'ye yükseldi. 

KIŞ AYLARINA KADAR ZAM YENİ ZAMLAR GELEBİLİR?

Doğalgaz kullanım bedellerinde geçerli olan rakamlar aylık fiyat tarifesine göre belirleniyor. Konut fiyatlarına eylül ayı için zam yapılmadı. Ancak Temmuz ayında gerçekleştirilen yüksek zam oranı vatandaşların tepkisine neden olmuştu. Bunun dışında ayrıca uzmanlar doğalgaz fiyatlarında kış aylarına kadar yeni zamların olabileceğini de ifade ediyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@