Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzide bölgesidir. Kendine özgü kültürü, lezzetli yemekleri, mimarisi ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzide bölgesidir. Kendine özgü kültürü, lezzetli yemekleri, mimarisi ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu Anadolu bölgesine gezi düzenlediyseniz uğramanız gereken yerler şunlardır:1- Nemrut Gölü: Nemrut Gölü Bitli il sınırı içinde yer alır. Türkiye’nin en büyük krater gölü olarak dikkat çeker. Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşmuştur. Kraterin içinde 5 göl yer alır. Bu göllerden iki tanesi çok büyüktür. Derinliği 650 metreye ulaşır. Sırlarla dolu olan Nemrut Gölü büyüleyici bir manzaraya sahiptir. Bölgeyi her gezen bu dağ ikinci defa patlar dedirten göl ziyaretçilerini her zaman etkisi altına almayı başarmıştır.Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler - Resim 12- Firlevik Şelalesi: Erzincan sınırları içinde yer alır. Erzincan şehir merkezine 30 km uzakta yer alan şelale üç katlı olup yüksekliği 40 metreyi bulur. Güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen şelalenin olduğu yerde piknik yapabilirsiniz. Aralık ayında buz tutan şelalenin suyu sarkıtlar oluşturarak muhteşem bir manzaraya kavuşur.3- Yüzen Ada: Bingöl sınırları içinde yer alan Yüzen Ada Türkiye’de bilinen 22 yüzen adadan birisidir. Yüzen oda gerçek bir doğa harikasıdır. Gölün üstünde her şeyden bağımsız hareket eden 3 ada yer alır. Adanın üzerinde 5 bodur ağaç bulunur. Çevredeki bütün bitkiler bu gölden beslenir. Yöre halkı tarafından keşfedilen gölün derinliği 50 metreyi bulur.4- Harput Kalesi: Elazığ il sınırları içinde bulunan Harput kalesi Urartular tarafından yapılmıştır. Diğer bir adı Süt Kalesi’dir. Bir rivayete göre kale yapılırken ülkede su kıtlığı başlamış. Aynı dönemde ise süt bolluğu yaşanmış. Kalenin bir an önce bitmesini isteyen hükümdar kalenin harcına su yerine süt katılmasını emretmiştir. Bunun üzerine bu kaleye süt kalesi denilmeye başlamıştır.Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler - Resim 35- Akdamar Kilisesi: Van sınırları içinde yer alan Akdamar kilisesi dini turizm merkezlerinden birisidir. Van Gölünde bulunan adalardan birisi olan Akdamar adasında yer alır. M. S. 900 yılında Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından inşa edilmiştir. İnce bir taş işçiliğine sahip olan kilisenin iç ve dış duvarlarında İncil ve Tevrat’tan alınma figürler yer alır. Kiliseyi gezdikten sonda adada yer alan piknik alanlarında piknik yaparak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.6- İshak Paşa Sarayı: Ağrı Doğubayazıt ilçesinde yer alan saray 1199 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı devletinin Lale Devrinde yapılan son büyük yapısı olarak dikkat çeker. 18. Yüzyıl mimarisini yansıtan saray sanat ve tarih açısından büyük önem taşır. Saray 116 odalıdır. Sarayda türbe, cami, sur, avlu, divan ve harem gibi koğuşlar bulunur.Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler - Resim 57- Van Kalesi: Van kalesi M. Ö 9.yüzyılda Urartu kralı tarafından inşa edilmiştir. Şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Van kalesi eşsiz bir füzeliğe sahiptir. Van gölü manzarası ile Van kalesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir.Emlak365.com Özel İçerik