Doğuş Otomotiv CEO'su İndirim Bekleyenleri Üzdü! Fiyatlardaki Son Durumu Açıkladı

Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, araç fiyatlarındaki indirim beklentisi hakkında konuştu. Bilaloğlu, indirimlerin beklenen kadar fazla olmayacağını dile getirdi.

Finans 27.12.2021 - 15:06 27.12.2021 - 15:06 Büşra Uluşen

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ali Bilaloğlu, otomobil fiyatlarında beklenen büyük indirimlerin dövizdeki düşüş kadar olmayacağını söyledi. Bilaloğlu, son aylarda markaların fiyatları döviz artışının altında artırdığını, aksi durumda satışların tamamen durabileceğini kaydetti. Dövizin düşmesiyle markaların kendi stoklarını göz önünde bulundurarak yeni bir güncelleme yapacağını ancak bunun direkt bir indirim olmayacağını söyledi. 

Bilaloğlu, döviz kurları yüzde 30 oranında yükselirken otomobil fiyatları aynı şekilde artmıyorsa, döviz düşerken de fiyatların aynı şekilde düşmeyeceğinin altını çizdi.

Faiz İndirimi Satışları Düşürdü

Piyasadaki talebin Ekim ayındaki faiz indirimleriyle birlikte azaldığını belirten Bilaloğlu, Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve ardından dövizin yükselmesiyle fiyatların arttığını, araçlara olan talebin de azaldığını söyledi. Önceki hafta yapılan showroom yoğunluğu ile üç ay önceki showroom yoğunluğu arasında yüzde 30 oranında fark olduğunu dile getirdi. 

Yeni Yılda Satışlar Düşebilir

Türkiye otomotiv pazarı 2021 yılında 750-800 bn adet aralığında kapatılırken, 2022 yılıyla ilgili belirsizlik devam ediyor. Bilaloğlu, faiz oranlarının aylık yüzde 1 civarı olduğunda, ekonomide büyüme gerçekleştiğinde otomotiv pazarının da güçlendiğini söylerken, son ekonomi sisteminin biraz daha oturması gerektiğini aktardı. 2022 yılında otomotiv pazarı 2021'in altında kalacak şekilde gelişeceğini sözlerine ekleyen CEO, piyasanın son 6 haftadaki gibi devam etmesi halinde 2022'de pazarın 500 binin altına inebileceğini ifade etti.

Kredi Kullanımlarında Sorun Yaşanıyor

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri hakkında da konuşan Bilaloğlu, yapılan indirimlerin tüketici ve bireysel kredilere yansımadığını, buna ek olarak bir süredir bireysel müşterilerin araç fatura bedeline göre kullanabilecekleri kredi üst limiti tanımlandığını belirtti. 

Durum böyle olunca, kredi kullanımının sınırlı oranda kaldığı, iki yıl öncesine kadar taşıt kredisi kullanım oranının yüzde 55 oranından, yüzde 20'lere kadar gerilediğini açıkladı.

Bilaloğlu, vatandaşların döviz düşüşü sonrası indirim beklentisinde olduğunu ancak yapıalcka indirimlerin beklenen kadar yüksek olmayacağını ifade etti. Buna göre önümüzdeki aylarda, hızla artan otomobil fiyatlarında büyük bir düşüş olmayacak. Firmalar kampanya adı altında küçük indirimler uygulayarak fiyatları zamlı halinden biraz olsun indirecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@