Dolandırıcılar İş Başında, Ev / Arsa Almak İsteyenler Dikkat!

Düşen konut fiyatları, tapu harcı indirimi ve konut kredisi faiz oranlarında indirim müjdelerinin peş peşe gelmesi ile beraber alım için bekleyen kişiler harekete geçti. Artan konut ve işyeri satış rakamları dolandırıcıların iştahını kabarttı. 

Emlak Haberleri 25.05.2018 - 10:02 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Düşen konut fiyatları, tapu harcı indirimi ve konut kredisi faiz oranlarında indirim müjdelerinin peş peşe gelmesi ile beraber alım için bekleyen kişiler harekete geçti. Artan konut ve işyeri satış rakamları dolandırıcıların iştahını kabarttı. 

Ev Alırken Dolandırılmayın Dolandırıcıların en çok başvurdukları yöntem ise internetten kelepir satılık ucuz ev ilanları vermek oluyor. Çoğu zaman "kredi borcumu ödeyemedim", "acil nakit paraya ihtiyacım var" gibi bahaneler sıralayan kişiler evi bu nedenle çok ucuza sattıklarını iddia ederek düşük bir kapora talep ediyorlar.Hatta parayı yatırmaları için kişilere banka hesabı numarası vererek güven aşılamaya çalışıyorlar. Ancak ev almak için verilen kapora aslında dolandırıcılara gidiyor ve kişi kaporayı aldıktan sonra cep telefonunu kapatarak kayıplara karışıyor. İstenen kapora tutarı bin ya da 2 bin lira gibi düşük bir tutar olduğu için kelepir daire bulduğuna inanan kişi kaporayı ödemekte bir sakınca görmüyor.Ev Alırken Dolandırılmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat Edin Öncelikle mutlaka sahibinden satılık ev / daire ilanları için başvuruda bulunacaksanız başka şehirde olsanız dahi mutlaka evi gördükten sonra ödeme yapın. Ev için ödeme yapmadan önce evin tapusunu ve size evi gösteren kişinin kimlik belgesini görmek istediğiniz söyleyin.Tapuda yazan isim ile size kimliğini gösteren kişinin isminin aynı olmasına dikkat edin. Evi mutlaka görün ve evi görmeden sadece tapu ile kimliğe bakarak ödeme yapmayın. Bu iki belgenin de dolandırıcılar tarafından büyük bir kolaylıkla sahte olarak hazırlanabileceğini unutmayın. Ödemeyi asla elden yapmayın ve mutlaka tapuda ismi yazan kişiye bankadan kimlik numarası ile ödeme çıkarın ve açıklama kısmına satış karşılığı kapora şeklinde açıklama yazın.Arsa Alırken Sorulması Gerekenler Arsa alırken dolandırılmamak için mutlaka arsa sahibinden tapu fotokopisini alın ve tapuda yazan isim ile size arsayı gösteren kişinin isimlerinin aynı olmasına dikkat edin. Aracı kişi ise arsa sahibi ile iletişime geçerek bu satışa rızası olup olmadığını teyit edin.Arsa tapusu ile tapu dairesine giderek size gösterilen arsa ile tapuda gösterilen arsanın aynı olup olmadığını inceleyin. Çünkü arsa dolandırıcıları genelde başka bir arsa gösterip tapuda bir başka arsanın devrini yaparak dolandırıcılık yapmaktadır. Arsa yatırımı için harcayacağınız tutar yüksekse bu durumda mümkünse yatırım rehberi olarak kullanabileceğiniz bir gayrimenkul avukatı tutarak satış sürecini onun yönlendirmesini sağlayın. Kaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@