Dolandırıcıların yeni odağı HGS oldu! Bir SMS ile vatandaşları tuzağa düşürdüler

HGS sistemine geçilmesiyle yeni dolandırıcılar ortaya çıktı. Dolandırıcılar, vatandaşların telefonuna attıkları SMS ile binlerce liralık vurgun yaptı. Telefonunuza bu mesaj gelirse sakın inanmayın!

Gündem 18.04.2022 - 17:20 18.04.2022 - 17:20 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz haftalarda OGS sistemi tamamen kaldırılmış ve elektronik geçiş sistemi tamamen HGS'ye devredilmişti. Ancak kötü niyetli kişiler bu durumdan faydalanmak amacıyla vatandaşların cep telefonuna ' HGS borcunuz var ' şeklinde kısa mesaj gönderip dolandırıcılık yapıyor. Bu mesajlar size de geldiyse haberimizin devamını okumanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. 

Telefonuna HGS mesajı gelenler dikkat!

Son günlerde birçok vatandaşın telefonuna '' HGS borcunuz var, ödenmezse icra başlayacak, ödemek için linke tıklayın ' şeklinde kısa mesajlar gönderildiği tespit edildi. Sahte bir avukat ismiyle gönderilen bu mesaja tıklayan vatandaşlardan T.C kimlik numaraları ve araç plakalarını yazmaları talep ediliyor. Daha sonra sahte bir borç sayfası açılarak kişinin buradan kredi kartı ile ödeme yapması isteniyor. 

Bu tuzağa düşüp bu yöntemle kredi kartından ödeme yapan kişiler, dolandırıcıların eline düşmüş oluyor. Birçok kişinin mağdur olduğu olay, şikayet platformu Şikayetvar üzerinden yapılan yorumlardan öğrenildi. Vatandaşlar bu yöntemle binlerce lira dolandırıldıklarını söyleyerek, yetkililerden yardım talep etti. 

Kredi kartından binlerce lira çekildi

Platforma yapılan şikayetlerde, vatandaşların cep telefonuna gelen mesaja aldanarak borçları olabileceği endişesiyle linke tıkladıkları ve sonrasında istenilen adımları gerçekleştirdikleri öğrenildi. T.C. kimlik numaralarını ve araç plakalarını sisteme giren kişiler, daha sonra ödeme yapmak için kredi kartı bilgilerini de sisteme ekledi. Bir kişinin bu yöntem ile hesabından tam üç kez 486 TL olmak üzere toplamda 1458 liralık para çekildi. Bu durumun düzeltilmesini isteyen kişiler, ne yazık ki dolandırıcıların kurbanı oldu. 

Yaşanan bu mağduriyetlerin üzerine vatandaşların '' HGS borcunuz var, buradan ödeyin '' şeklinde gelen mesajlara itibar etmemesi ve linklere kesinlikle tıklamaması gerekiyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@