Dolar 10 TL Olur Mu Sorusuna Kapalı Çarşı Esnafından Çift Haneli Yıl Sonu Kur Tahmini Yanıtı! Borcu Olanlar Ne Yapmalı?

9 TL olan dolar kuru için 2021 yıl sonu tahmini rakamları da değişti. Dolar borcu olanlar ne yapmalı, dolar almak için doğru zaman mı, dolara yatırım yapılır mı, dolar alınır mı?

Finans 13.10.2021 - 11:17 13.10.2021 - 11:18 Gülcan Özer

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından mecliste yapılan sunum sonrasında gerçekleştirilen açıklamalar ile dolar kuru yeniden yükselişe geçmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamalarda kurun 9 TL bandını aşmasına neden olmuştu. 

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş ve kısa sürede 9 TL sınırının aşılması ile beraber 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini rakamları da değişti. Çift haneli dolar kuru tahminleri peş peşe gelmeye başlarken doların kalbinin attığı merkez olarak kabul edilen Kapalıçarşı esnafı da dolar kuru için kendi beklentilerini duyurdu. 

KAPALI ÇARŞI DOLAR YORUMLARI: DOLAR 10 TL OLUR MU?

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Deniz Altıntaş'a dolar kuru hakkında değerlendirmede bulunan Kapalıçarşı esnafı Reşat Yılmaz “Biz yıl sonu için 9,20 seviyelerini zaten bekliyorduk. Ancak hareket sert oldu. 9,20 seviyesi kapanışlar gerçekten çok tehlikedir. Bu kapanışlar olduğu zaman da yıl sonu için 10 lira dahil sürpriz olmaz" dedi. 

dolar-10-tl-olur-mu

DOLAR BORCU OLANLAR NE YAPMALI, DOLAR ALINIR MI?

Altın ve emtia uzmanı Şirin Sarı ise “Dolar borcu olanların kapatabiliyorlarsa dolar borçlarını kapatmaları, şu an yatırım yapmaktan çok daha önemli” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ve Suriye vurgusunun kurdaki tansiyonu arttırdığını dile getirdi.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ana nedeni Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yapılan 100 baz puanlık sürpriz faiz indirimi olarak gösterildi. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişe rağmen yapılan faiz indirimi piyasalarda sıkı para politikasından vazgeçiş olarak kabul edilirken bu da dolar kurunda yükseliş yaşanmasına neden oldu. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından Mecliste yapılan sunumda yapılan açıklamalarda beklenen şahin mesajların verilmemesi ve yeniden faiz indirimi yapılabileceği yorumlarına neden olan satır arası mesajları kurda tansiyonu bir kere daha yükseltti. Pazartesi günü akşamı kabine toplantısı sonrasında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye konusunda yaptığı açıklamalar ve yeni bir sınır operasyonu sinyallari vermesi de dolar kurunu yükseltti. 

Dış piyasada ise FED tarafından yapılan açıklamalar, enflasyonun tüm dünyada yükselmesi ve ABD tahvil faizi rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş dolar kurunun yukarı yönlü çıkışını hızlandırdı. 13-ekim-dolar-kuru

BUGÜN 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dün akşam kapanışından sonra 9,04 TL seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru yeni güne düşüş eğilimi ile başladı. Dolar kuru 13 Ekim 2021 Çarşamba gününde 9.03 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

NOT: BURADA YER ALAN BİLGİLER YAPILAN AÇIKLAMALARDAN DERLENMİŞ OLUP EMLAK365.COM TARAFINDAN YATIRIM TAVSİYESİ VERİLMEMİŞTİR.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@