Dolar 11 Liranın Altına Geriledi! Kurda Düşüş Yaşanmaya Devam Ediyor! Dolar Alış Satış Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Döviz piyasasında son bir haftada ne oldu? Dolar kurunda son durum ne? Piyasalarda oluşan son durum ve uzmanların dolar yorumları haberimizde.

Finans 25.12.2021 - 09:59 25.12.2021 - 09:59 Mustafa Karagöz

Dolar/TL geçtiğimiz hafta boyunca sert bir düşüş eğilimi göstererek bir hayli geriledi. 25 Aralık Cumartesi günü itibariyle gerileme devam ediyor. İşte döviz piyasalarında son durum…

Hükümet tarafından yeni ekonomi modelinin uygulamaya konmasının ardından, kur korumalı TL mevduat programı sonrasında dolarda ciddi bir gerileme yaşandı. 11 lira seviyesinin altına kadar ilerleyen doların yanı sıra rekor seviyelerinden dönene euro ve sterlinde de benzer bir düşüş eğilimi görülmeye devam ediyor. 

Bir önceki dolar kuru en düşük 10,28 TL seviyesini görmesinin ardından euro/TL ise aynı gün içinde 11,70 lira seviyelerine kadar geriledi. TL’nin günlük olarak dolar karşısında değer artışı ise yüzde 10’un üzerinde oldu. 4 günlük görünümde ise dolar/TL’de yaşanan düşüşün yüzde 44 oranında olduğu değerlendiriliyor. 

Dolar Bugün Ne Kadar Oldu?

20 Aralık’tan bu yana dolar/TL’de düşü devam ediyor. 25 Aralık itibariyle 10,99 TL seviyesinden işlem gören dolar kuru, ekonomide uygulanacak yeni model sonrasında düşüş eğilimine devam ediyor. 18,36 TL tarihi zirvesini görmesinin ardında yeniden 11 liranın altına inen dolar/TL’nin bu denli oynaklık göstermesi ise piyasalarda güvensizlik yaratıyor. 

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni kur korumalı TL mevduat sistemi sert düşüş devam ediyor. Önümüzdeki haftadan itibaren döviz piyasalarında ne yönde bir hareketlenme olacağı ise merak ediliyor. Dolar/TL 11 liranın altına inmişken İngiliz Sterlini ise 14,63 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. 

Reuters Dolar Kuru Yorumunu Paylaştı 

Ünlü İngiliz haber ajansı Reuters, dolar ve piyasalara ilişkin tahminleriyle Türkiye’de de yakından takip ediliyor. Reuters’ın edindiği yeni bilgilere göre, hükümetin dolar/TL’de beklentisinin 9 lira seviyeleri olduğu ifade edildi. Dolar kurunun 9’a inme beklentisinin hakim olduğuna işaret ediliyor. 

Diğer yandan euro/TL ise 12,43 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Piyasalarda yaşanan sert dalgalanmaların önümüzdeki dönemde biraz daha azalması beklentisi de yer alıyor. Reuters’a konuşan kaynaklardan edinilen bilgilere göre, orta vadeli program kapsamında 2022 yılında ortalama dolar kuru beklentisinin 9,27 olduğu şeklinde görüşler öne çıkmıştır.  

ÖNEMLİ NOT: Yukarıda yer alan değerlendirmeler sadece haber amacı taşımaktadır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@