Dolar 12 TL Olmaz Dedi! Ne Zaman 9.5 TL'ye Çıkacağını Açıkladı

Dolar kuruna dair faiz indirimi ve enflasyon sonrası 12 TL yorumları yapılmıştı. Ekonomist Remzi Özdemir bu seviyelerin hemen görülmeyeceğini ifade ederek doların nereye gideceğini açıkladı.

Finans 04.10.2021 - 17:55 04.10.2021 - 17:55 Mustafa KARAGÖZ

Eylül ayı PPK toplantısında alınan sürpriz karar sonrası ekonomide gündem dolar kuru olmuştu. Dolar kuru yukarı yönlü sert ve ani hareketler gerçekleştirmiş daha sonra ise geri çekilmişti. Rekor seviyelere ulaşan dolar kuru daha sonra 8.85 TL ile 8.90 TL arasında kaldı. 

DOLAR KURU HEMEN 12 TL OLMAZ TAHMİNİ

Dolar kurunun yukarı yönlü atakları sonrası bazı ekonomistler dolar kuru için ilk hedefin 10 TL daha sonra ise 12 TL hatta 15 TL seviyelerinin görülebileceğini iddia etmişlerdi. Ekonomide dolar kuruna dair yapılan değerlendirmelerin temelinde ise önümüzdeki aylarda enflasyon oranlarının yüksek kalması ve faizlerin indirilmesi endişesi oldu. 

dolar 12 tl olmaz

Ekonomist Remzi Özdemir de süreç bu şekilde ilerlerken kendi görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. 

Türk Lirası karşısında dolar kurunun çok kısa zamanda çok ani hareketler yapmayacağını ifade eden Remzi Özdemir kurda ilan edilen tahminlerin uzun vadeli bir aşama gerektirdiğinin altını çizdi. 

Özdemir dolar kuruna dair beklentilerini ise “Dolar kurunda hafif bir hareket var. Geçen hafta dolar 8.90 TL seviyesini gördü. Bu seviyelerden biraz kar satışları geldi. Dolar kurunda zaman zaman yüksek miktarda yukardan dolar verip aşağında tekrar dolar alan bir kesim var. Dolar kurunda 10 TL, 12 TL gibi rakamları beklemediğimizi söyledik. Söyleyenlerin de tamamen manipülatif hareketler yaptığını belirtmiştim." sözleriyle açıkladı. 

DOLAR KURU İÇİN 9.5 TL TAHMİNİ

Yükselme olacak mı yada nereye kadar devam edecek? sorusuna yanıt olarak Ekonomist Remzi Özdemir 9.5 TL bandı üzerinde durdu. Ancak 1 doların 9.5 TL'ye yükselmesinin bir günde olmayacağının altını çizen Özdemir yükselişin bir vade meselesi olduğunu söyledi. İlan edilen bu seviyeler için tarih beklentisini de açıklayan Özdemir yılbaşını işaret etti. 

dolar 12 tl olmaz2

Ekonomist Remzi Özdemir bir dolar ne zaman 9.5 TL olur sorusunu yanıtlayarak "Dolar kuru için adil değer olarak 9.5 TL konuşulsa da bu 1 günde ulaşılabilecek bir rakam değil bir vade meselesi. Yılbaşına doğru ancak olabilecek rakamlar. Şu anda her ne kadar yüzde 0.20’lik bir artış olsa da tekrar dolar kurunda bir gevşeme bekliyorum açıkçası. Dolarda beklediğim bu düşüş kalıcı ebetteki olmayacak." ifadelerini kullandı. 

Özdemir değerlendirmelerini ise Türkiye'de ekonomi verilerinin kötü olduğunu bu süreçte dolar kurunda yatay bir hareket izlendiğini söyleyerek tamamladı. 

EDİTÖR NOTU: Dolar hakkında yapılan değerlendirmeler sadece haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@