Dolar 14 TL Oldu, Flaş Hamle Geldi! En Yüksek Güncel 32 Günlük Vadeli Faiz Oranları İle 1 Ayda 2 Asgari Ücret Getirisi

En yüksek vadeli mevduat faiz oranları Rusya savaşı ile çıldırdı! Rusya'nın başlattığı savaş faiz alevini yaktı, bankada parası olanın faiz getirisi katlandı. 32 günlük en yüksek faiz veren banka!

Finans 02.03.2022 - 14:40 02.03.2022 - 14:45 Gülcan Özer

Rusya savaşının etkisi ile dolar kurunun 14 TL sınırını aşması ile beraber bankalardan flaş faiz hamlesi geldi. Bankalar Rusya savaşı nedeni ile yaşanan dalgalanmada kendilerini güvence altına alabilmek adına kasalarında daha fazla nakit para birikimi yapmaya başlarken bunun için mevduat faizi toplama yarışına girdiler. Bu yarış en çok bankada parası olana yaradı. 

Bankalar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanırken mevduat faizi için Rusya savaşı yeni bir ivme etkisi yarattı. Savaş başlamadan önce Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ile mevduat faizleri düşüş yönüne geçmişti. Rus ordusunun Ukrayna'ya girmesi ile beraber piyasalarda yaşanan olağanüstü hareketlilik ile nakit kraldır dönemine dönüş yapıldı. 

PİYASALARDA NAKİT KRALDIR DÖNEMİNE ZORUNLU DÖNÜŞ YAPILDI, BANKALARIN FAİZ ORANLARI SİL BAŞTAN DEĞİŞTİ! 

Yaşanan karmaşa ile savaş belirsizliğinin yarattığı ortamdan kaçmak isteyen kişiler garanti para peşine düşerken bankaların sunduğu yüksek faiz getirisi bu süreçte aranılan taze kon olarak öne çıktı. Bankalar ise bu belirsizlik ortamında olası sorunlara karşı ellerini güçlendirmek adına kasalarındaki nakit para tutarını arttırma telaşına düştü. 

en yüksek faiz getirisi özel bankalar 2 mart

32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Yapılan faiz güncellemesi sonrasında bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranlarında bir önceki güncellemede yapılan faiz indirimleri geri alındı ve vadeli mevduat faizleri yeniden yükseltildi. Faiz oranlarını yükselten bankalar yoğunluklu olarak özel bankalar olarak dikkat çekti. En yüksek 32 günlük vadeli mevduat faiz oranı yüzde 20,50 olarak uygulanırken en yüksek faiz veren banka ise bu oranı uygulayan Alternatif Bank ve Fibabanka vadeli mevduat hesabı oldu. 

32 günlük vadeli mevduat hesabı

500 BİN LİRANIN AYLIK FAİZ GETİRİSİ! 500.000 TL 32 GÜNDE KAÇ TL FAİZ GETİRİR?

Yapılan faiz güncellemesi sonrasında 500 bin liranın aylık faiz getirisi 8 bin 537 liraya fırlarken bu da 500 bin lirasını bankaya yatıran bir kişiye aylık 2 asgari ücret getirisi verilmesi anlamına geliyor. Asgari ücret 2022 zammı sonrasında aylık 4 bin 253 TL'ye yükseltilmişti. 

kamu bankaları mevduat faizleri 2 mart

ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI, VAKIFBANK MEVDUAT FAİZ ORANLARI YÜZDE KAÇ?

Parasını kamu bankasına yatırmak isteyen kişiler için Halkbank ve Ziraat Bankası yüzde 14.50 faiz oranı ile hesap açarken Vakıfbank arı hesabı 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise en yüksek yüzde 17.50 olarak uygulanıyor. Bu oran üzerinden 500 bin liranın aylık faiz getirisi 7 bin 288 TL olarak ödenecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@