Dolar 20 TL Olur Mu Sorusuna Cevap Veren Selçuk Geçer Dolar Kuru İçin Yeni Fiyat Tahminini Duyurdu

Dolar kuru ile alakalı olarak ekonomist Selçuk Geçer'den yeni fiyat analizi geldi. Selçuk Geçer'e göre dolar kuru kaç TL olacak? İşte Selçuk Geçer son dakika dolar yorumu ve analizi...

Finans 02.01.2022 - 22:50 02.01.2022 - 22:50 Engin Uzunoğlu

2022 yılının ekonomik beklentilerine dair ünlü ekonomist Selçuk Geçer tarafından yeni bir analist yapıldı. Selçuk Geçer, sadece Türkiye'de değil 2022 yılında tüm dünyada çok zorlu bir süreç yaşanacağını söyledi. Türkiye ekonomisinde meydana gelebilecek gelişmeleri yorumlayan Selçuk Geçer, dolar kuruna ilişkin de yeni bir tahminde bulundu. Dolar kuru tahminini ucu açık bir şekilde duyuran Selçuk Geçer kurda düşüşe ihtimal vermediğini söyledi.

2022 YILI ÇOK ZOR GEÇECEK!

2022 yılında oldukça zor günlerin yaşanacağına işaret eden Selçuk Geçer, "Dünya ekonomisinde enteresan dalgalanmalar var. Dünyada enflasyon yükseliyor ve yükselmeye de devam edecek. ABD'de yüzyılın en yüksek enflasyonlarından birisi oldu ve artmaya da devam edecek. Avrupa tarafında faiz artırımı hazırlıkları var. Arka arkaya şahin açıklamalar gelmeye devam edecek. 2022 yılı oldukça zor bir yıl olacak. Gıda fiyatları son 20 yılın zirvesi çıktı. Enflasyonun 2022 ortalarına kadar düşme ihtimali yok ve merkez bankaları faiz artırımlarına başlamak zorundalar. Bu faiz artırımları gelişmekte olan ülkelerden hızlı bir şekilde para çıkışlarına neden olacak." dedi.

selçuk geçer dolar yorumu-2

DÖVİZDE YÜKSELİŞ EĞİLİMİ DEVAM EDECEK TAHMİNİ!

Türkiye gibi ülkelerden para çıkışlarının olmasının çok büyük ekonomik sorunları beraberinde getireceğini belirten Selçuk geçer, "Türkiye gibi ülkelerden para çıkışları çok büyük bir sorun olacaktır. Dövize zaten ihtiyacın var ve ekonomiye girmiş yabancı yatırımcının parası hızlı bir şekilde çıkmaya başlıyor. Senin dolara olan ihtiyacın çok daha fazla artacak. Dolayısıyla dövizde yükseliş eğilimi devam edecek." ifadelerini kullandı.

dolar yükselir mi-1

EKONOMİYİ KÖTÜ YÖNETİRSENİZ DÖVİZ YÜKSELİR

Dolar kurundaki yükselişleri de değerlendiren Selçuk Geçer, "Şu anda dolar kuruna baktığımızda 13 TL'nin üzerine kendisini atmış ve 13,30 TL seviyesinden işlem görüyor. Bu çk hızlı bir yükseliştir. 10 TL seviyelerine kadar düşüp kısa sürede oradan bu noktaya geldi. Kur 10 TL seviyesine gerilediğinde 7 TL'ye düşecek diyenler vardı ama biz olmayacak diyorduk. Zaten olmadığını da çok zaman geçmeden gördük. Dövizin yükselmesi bir sebep değil sonuçtur. Ülke ekonomileriyle, dünya ekonomileriyle ilgili bir sonuçtur. Ekonomiyi kötü yönetirseniz döviz yükselir." şeklinde konuştu.

dolar 20 tl olur mu

DOLAR KURU 20 TL OLUR MU?

Dolar kuruna ilişkin yeni fiyat tahminini dolar kuru 20 TL olur mu sorusuna cevap vererek açıklayan Selçuk Geçer, "Dolar kurunun 10 TL'ye dahi gerilediğinde insanların dolar aldığını gördük. Vatandaş dövizin yükseleceğine inanmaya devam ediyor. Biz isteriz ki döviz yükselmesin ama ekonomik gelişmeler yükselişi gösteriyor. Kısa süre içerisinde 13 TL'ye gelen dolar kuru ile karşı karşıyayız. Bundan sonraki yükselişlerin ne şekilde olacağını kestirmek zor. Ancak şunu biliyoruz ki ne kadar müdahale edilirse edilsin dolar kurunda kalıcı düşüşler olamıyor. Dolar kuru neden 20 TL olmasın? Buna verilerle cevap verilebilir ama kur 20 TL'ye çıkmaz diyemem. Ne zaman çıkar dersek işte onda ekonomi politikaları etkili olacak. FED faiz arttırınca siz faiz indirirseniz dolar kuru 20 TL olur." dedi.

Not: Haberimizde yer alan analizler ilgili ekonomiste aittir. Bu değerlendirmelerle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@