Dolar Alev Aldı, Demirin Ton Fiyatı 12 Bin Lirayı Aştı! Demir Tüccarları Dolar Üzerinden Anlık Kur İle Fiyat Veriyor

Dolar kurunun 14 TL seviyesini kırması ile beraber demir fiyatları da büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Demir fiyatları büyük bir hızla artarken artık anlık kur ile fiyat verildiği belirtiliyor

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 08:32 15.12.2021 - 08:32 Gülcan Özer

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş inşaat sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle de dolar kurunda yaşanan yükseliş ile inşaat demiri fiyatları büyük bir hızla yükselirken sektörün iş yapamaz bir hale geldiği iddia edildi. 

Demirin ton fiyatı 12 bin lirayı aşarken demir tüccarlarının müşterilerine artık günlük değil saatlik fiyat verdiği, dolar kurunun anlık durumuna göre fiyat belirlendiği iddiaları inşaat sektörüne bomba gibi düştü. Demir fiyatları Ankara ve İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde yükselirken artan fiyatlarla talepte azalma yaşandığı dikkat çekti. 

İNŞAAT DEMİRİ FİYATLARI BUGÜN: GÜNCEL / ANLIK DEMİR FİYATI KAÇ TL?

Demir fiyatlarında yaşanan yükseliş döviz kurlarındaki artışa paralel olarak devam etti. Dolar kurunun 14 TL seviyesini aşması ile beraber demirin ton fiyatı 12 bin TL sınırını aştı. İstanbul'da demir fiyatları 8'lik inşaat demiri fiyatı 12 bin 30 TL, 10'luk inşaat demiri fiyatı 11 bin 970 TL ve 12'lik inşaat demiri fiyatı 11 bin 910 TL fiyatı ile işlem görmeye devam ediyor. 

15 aralık demir fiyatları

Ankara'da demir fiyatları yükseldi. Ankara 8'lik inşaat demiri fiyatı ve 10'luk inşaat demiri fiyatı 11 bin 900 TL'den işlem görürken 12'lik inşaat demiri fiyatı ise 11 bin 700 TL oldu. İzmir'de demir fiyatları ise şu şekilde sıralandı: 8'lik inşaat demiri 11 bin 900 TL, 10'luk inşaat demiri 11 bin 810 TL ve 12' lik inşaat demiri fiyatı 11 bin 750 TL. 

DEMİR FİYATLARINDA SON DURUM NE, DÜŞÜŞ VAR MI, OLUR MU?

Müteahhitler yükselen demir fiyatları nedeni ile iş yapamaz hale gelirken kentsel dönüşüm projeleri için gelen haberlere göre müteahhitlerin büyük bir bölümü sözleşmelerini iptal etmeye başladı. Bazı projelerde ise fiyat farkı talep edilmeye başlandı. 

Demir fyiatlarında yaşanan yükseliş şu anda iç piyasada dolar kurunda yaşanan yükselişten kaynaklanırken dolar kurunda düşüş yaşanmadığı takdirde demir fiyatlarının bu seviyelerde seyredeceği, döviz kurunun yükselmesi durumunda ise demir fiyatlarında yeni zamların gelebileceği belirtiliyor. Demir tüccarları artık günlük değil saatlik olarak fiyat verirken anlık kura göre piyasada fiyatlama yapıldığı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@