Dolar Altın Piyasası Cumartesi'yi Bekliyordu Maliye Bakanı Bir Gün Önceden Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dolar kuruna ilişkin açıklamalarda bulunarak "Yarın bir paket açıklayacağız. Bu paketle bu psikolojinin değişmesi noktasında iş birliğine davet edeceğiz." dedi.

Finans 11.02.2022 - 16:20 11.02.2022 - 16:24 Mustafa Karagöz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Katılmış olduğu bir televizyon programında konuşan Bakan Nebati kur korumalı vadeli mevduat hesaplarından, dolar kuruna, enflasyon oranlarından, büyüme rakamlarına dair çok sayıda başlığa ilişkin bilgi verdi. 

MALİYE BAKANI NEBATİ'DEN DOLAR AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Habertürk ve Bloombegr HT ortak yayınında yapmış olduğu konuşmasının başında, kur korumalı vadeli mevduat hakkında bilgi verdi. Kur korumalı vadeli mevduat hesaplarına günde 10 milyar TL'lik giriş olduğunu söyledi. Toplam paranın ise 340 milyar TL'ye yaklaştığını söyledi. 

Enflasyon Açıklaması

Konuşmasının devamında enflasyon oranları hakkında konuşan Bakan Nebati, "Türkiye'de enflasyon içeriden ve dışarıdan kaynaklı. ABD'de yüzde 7.5, Avrupa'da yüzde 5'in üzerinde. Enflasyon dünyanın temel problemlerinden bir tanesi. Dünya enflasyonu konuşmaya devam edecek." dedi. 

nureddin nebati maliye bakanı dolar tl altın

Yeni Paket Açıklayacağız

Maliye Bakanı konuşmasının devamında ise yeni paket açıklanacağını söyleyerek "Yarın bir paket açıklayacağız. Bu paketle bu psikolojinin değişmesi noktasında iş birliğine davet edeceğiz." şeklinde konuştu. 

* "Dolar stabil halde gidiyor, kurda oynaklık en alt seviyede, piyasa bunu içselleştirdi."

Yastık Altı Altın Hesapları

Yastık altı altın hesapları hakkında da konuşan Bakan Nebati "Düğüne giderken altın götürürüz ama bu altın, yastık altında durur. Bu gerçekliği bilerek, altının ekonomiye kazandırılması ile herkesin kazanacağının bilinmeli." ifadelerini kullandı. 

* "Altınla ilgili yarın açıklayacağımız büyük bir kampanyamız olacak."

nureddin nebati maliye bakanı dolar tl altın 2

LONDRA GÖRÜŞMELERİ

Ekonomi adına büyük önem taşıyan Londra görüşmeleri hakkında Bakan Nebati "Biz altına önem veririz, bu bir gerçeklik. Londra'da altın ile ilgili bir kampanya hazırlarsanız size ne derler? Bu gerçekliği ekonomi yönetimi olarak bilmemiz lazım. Toplumsal gerçeklikle savaş edilmez. 'Türkiye'de kur yükselince enflasyona sebep oluyor', bu bizim toplumsal gerçekliğimiz. Bu ifadeden 'kültürel enflasyonu' çıkarırsanız zorlama ötesinde bir şey olur, üzüldüm. Trollere önem vermiyorum. Londra ziyareti muhteşem geçti. Oradaki yatırımcının gözünden anlıyorsunuz, gözler gerçekten önemli." dedi. 

YENİ EKONOMİ MODELİ

"Bu modelden geri dönüş yok. Ortodoks politikalara geri dönmeyiz. Ekonomi yönetimi olarak geri adım atma imkanı yoktur. Sistem oturdu, geri dönerseniz ülkeye yazık edersiniz. Sürekli kur faiz, kur faiz. Ne oluyor sonu? 20 Aralık'ta olanlar oluyor. Sürekli doları konuşursanız sonu 18.36'a gidiyor. Türkiye'deki döviz kurunu etkileyen şey psikoloji"

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@