Dolar Analizi Yapan Tunç Şatıroğlu Müdahale Uyarısında Bulunup Dolar Kuru İçin Yeni Fiyat Tahminini Açıkladı

Dolar kuru ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulunan Tunç Şatıroğlu, yeni bir fiyat tahmini açıkladı. Kurda müdahale olur mu sorusuna da yanıt veren Tunç Şatıroğlu'ndan yeni dolar yorumu...

Finans 01.01.2022 - 21:03 01.01.2022 - 21:03 Engin Uzunoğlu

2022 yılının başlaması ile beraber vatandaşların dolar ile alakalı olarak yeni senaryoların devreye girip girmeyeceğine dair büyük bir merak oluştu. EKonomist Tunç Şatıroğlu da bir değerlendirme yaparak dolar kuru ile alakalı düşüncelerini açıkladı. Dolar kurunda önemli işaretlerin bulunduğunu belirten Tunç Şatıroğplu doları olanlara veya dolar almak isteyenlere çok kritik uyarılarda bulundu. Ayrıca Tunç Şatıroğlu dolar kuruna ilişkin fiyat tahmini de yaptı.

DOLAR KURU AL SEVİYESİNİ GEÇTİ Mİ?

Dolar kuru hakkında yeni bir analiz yapan Tunç Şatıroğlu, "Dolar mı almayı düşünüyorsunuz? Bu piyasada çok ciddi müdahale olduğunu biliyorsunuz. Cumhurbaşkanı konuştuğunda veya Merkez Bankası bazı girişimlerde bulunduğunda kur düşüyor da çıkıyor da... Bunları biliyorsanız bu riskleri kimsenin bilemeyeceğini de bilmeniz gerekir. Dolar kuru ala dönmüştür. Benim kriterim 12 TL seviyesiydi ve o seviye aşıldı. 12,40 TL üzeri dolar kuru için al demektir." dedi.

DOLARA MÜDAHALE EDİLİR Mİ?

Dolara müdahale edilip edilmeyeceği hakkında bir değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, "Dolar kurunda bundan sonra ne olacak? Herkes müdahale gelir mi sorusunun cevabını merak ediyor. Bunları bilmemizin imkanı yok. Dolar kuru düşeceği kadar düşmüş. Ancak 24 Aralık'ta çok ciddi bir düşüş gözlemledik. Dünyada piyasalar kapalıyken dolar kuru neden bu kadar düştü? Demek ki birileri dolar satmış. Bu müdahale sonucu düşmüşse neden aktif saatlerde düşüş isteniyor. Ben müdahalelerin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı konusunda biliyorum diyemem. Ancak şu andaki görüntü dolar alımı yapılabileceğini gösteriyor. Ancak müdahale gelirse bunun sonucunun ne olacağını hiçbir analist söyleyemez." ifadelerini kullandı.

DOLAR ALMAYI DÜŞÜNENLER NE YAPMALI!

Dolar yatırımı yapmak isteyenlerin nasıl hareket edebileceklerine dair öneri de veren Tunç Şatıroğlu, "Dolar alımı yapmayı düşünenler ne yapabilir? Vatandaşın önünde iki seçenek var. Gidip dolar alabilirler, bu bir tercihtir. Ancak müdahale olur endişesinden dolayı da parasını kur korumalı 3 aylık vadeli mevduat hesabına yatırabilirsiniz. Elinizde dolar varsa bozdurmayı gerektirecek bir durum yoktur diyebilirim. Düşüşlerin kalıcı olmadığını görüyoruz. Hala daha dolar iştahını baskılayabilecek bir ürün ortaya konulamadı. Kur korumalı vadeli mevduat mantıklı ama doları olan bunu bozdurup Türk lirasına geçemiyor. Çünkü ekstra kayıplar olabiliyor." şeklinde konuştu.

DOLAR KURU NE KADAR OLUR?

Dolar kuru için fiyat öngörüsünü açıklayan Tunç Şatıroğlu, "Dolar kuruna müdahale olmuyorsa ben çıkmasını beklerim. Şu anda grafikler olsun, piyasadaki fiyatlama olsun bize bunu veriyor. Dolar kuru enflasyon verilerinden etkilenecektir. 13,30 TL seviyesi dolar kuru için çok kritik. Enflasyonun yüksek çıkması ile 14 TL'ye doğru bir yol alma meydana gelebilir. Ancak daha önce de söylediğim gibi eğer bir müdahale olursa dolar kurunun ne olacağı kimse bilemez." dedi.

Not: haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir. Bu verileri tek bilgi olarak kabul edip yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@