Dolar BOTAŞ'ı Vurdu, Doğalgaz Fiyatı Uçtu! 3 Kat Artış Bekleniyor...

Dolar kurunda yaşanan baş döndüren yükseliş pek çok alanda maliyetleri arttırırken doğalgaz fiyatları de rekor artış kaydetti. Dolar BOTAŞ'ı vurdu, doğalgaz fiyatları uçtu!

Dolar BOTAŞ'ı Vurdu, Doğalgaz Fiyatı Uçtu! 3 Kat Artış Bekleniyor...

Son dönemde büyük bir hızla yükselişe geçen dolar önce 8 lirayı sonra da hızlı bir şekilde 9 lirayı görerek 9 TL barajını güçlü bir şekilde yıkmayı başarmıştı. Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından doğalgaz fiyatları da katlandı.

Doğalgaz fiyatlarında yaşanan yükseliş BOTAŞ'ın yükünü de arttırdı. 2021 senesinde faaliyetlerini sürdürebilmek adına 38,5 milyarlık borç kaynağı kullanan kamu kurumları 2022 senesi için ayakta kalabilmek için 67,1 milyar lira borçlanacak. Yükselen doğalgaz fiyatları nedeni ile BOTAŞ'ın yapacağı borçlanmanın 3 kat artacağı belirtiliyor.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI, KİT'LERİN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR!

Kamu İktisadi Teşebbüsleri KİT'lerin borçlanma ihtiyaçları da belirlenmiş oldu. 2022 senesi mali hedefler rakamlarına göre KİT'lerin borçlanma ihtiyaçları 2022 yılında katlanarak artacak. Toprak Mahsul Ofisleri TMO borçlanma rekoru kırarken 2020 senesinde nakit fazlası veren Temsan, Et ve Süt Kurumu ile Devlet Malzemeleri Ofisi ne yazıkki önümüzdeki sene yüklü borçlanma nedene ile borçlular arasına katılacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan rapora göre 2022 senesinde en çok borçlanmayı bu senede olduğu gibi yine TCDD yapacak. 2021 senesinde 12.6 milyar lira yatırım ve 16.8 milyar lira borçlanma hedefleyen TCDD, 2022 senesinde ise 14.6 milyarlık yatırım yapabilmek için 19.7 milyar lira borçlanma gerçekleştirecek.

Boru Hatlarıyla Petrol Taşımacılığı BOTAŞ ise yükselen döviz kuru ve doğalgaz fiyatları nedeni ile 3 kat fazla borçlanma yapacak ve 16 milyar 360 milyon liralık borçlanması ile 2022 de rekor kıracak.

SONRAKİ HABER