Dolar Çıldırdı, Petrol Fiyatları Yükseldi! EPGİS Benzin Zammı Duyurusunu Resmen Yaptı!

Küresel petrol piyasalarında petrol ürünlerinin fiyatlarındaki artış ve dolar kurundaki yükselişlerin neticesinde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yeni bir güncelleme yapıldı. 

Finans 08.09.2021 - 17:56 08.09.2021 - 18:03 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasasında fiyat savrulması dönemi sona erdi. Petrol ürünlerinin fiyatlamasında yaşanan sektörel krizlerin ardından düşüş dönemi kapandı. Bundan dolayı da yükselen petrol fiyatları Türkiye'de akaryakıt ürünlerine zam olarak yansımaya devam ediyor. 

DÜNYADA PETROL FİYATLARI YÜKSELİYOR

Uluslarası petrol sektörü bir süredir yoğun bir kriz içerisinde debeleniyordu. Koronavirüs salgınının endişesi ve diğer riskler nedeniyle petrol üretimlerinde yaşanan anlaşmazlıkların ardından sorunların aşılmasıyla petrol fiyatlarında yükseliş süreci yeniden başladı. Son 24 saat içerisinde küresel piyasalarda brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,20 artarak 72 doların üzerine çıktı. 

DOLAR KURUNA MERKEZ BANKASI GAZ VERDİ

Dolar kurunda Türkiye'de bugün önemli gelişmeler yaşandı. Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklama ile yılın son çeyreğinde faiz indirimi işareti verince piyasalar bhu mesaja olumsuz yanıt verdi. Bundan dolayı da Türk lirasının dün akşam saatlerinden itibaren dolar kuru karşısında başlayan değer kaybı süreci hızlandı. Dolar kuru şu anda 8,46 TL'den işlem görmeye devam ediyor. 

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de akaryakıt fiyatları sistemsel olarak Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından hesaplanıyor. Akaryakıt ürünlerinin maliyetlerini belirleyen iki kalem bulunuyor. Buna göre hesaplama yapılırken önce Uluslararası piyasalardaki petrol fiyatları esas alınıyor. Ardından ise dolar kuru üzerinden hesaplama yapılıyor. Buna ek olarak da vergi kalemi giderleri ekleniyor. Böylelikle akaryakıt ürünlerinin maliyetleri ve fiyatları belli oluyor. EPGİS akaryakıt fiyatlarında yeni bir güncelleme yaptı.

BENZİNİN LİTRE FİYATINA 25 KURUŞ ZAM

EPGİS bu hafta başında motorinin litre fiyatına 19 kuruş zam yapıldığını açıklamıştı. Bugün ise benzinin litre fiyatına zam geldiği duyuruldu. EPGİS tarafından yapılan bilgilendirmeye göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde 25 kuruş zam yapıldı. Zammın ayrıntıları ise yine EPGİS taraffından kamuoyuna duyuruldu.

epgis benzin zammı açıklaması

BENZİN ZAMMI ÖTV'DEN KARŞILANACAK

Akaryakıt fiyatlarındaki değişimler bir süredir uygulanan Eşel Mobil Sistemi gereği vatandaşlara pek yansıtılmıyor. Son yapılan 25 kuruşluk benzin zammının da pompa fiyatlarına yansımayacağı açıklandı. Benzin fiyatlarında bu zamla beraber herhangi bir değişim meydana gelmeyecek. Ancak benzinde devletin tahsil ettiği ÖTV miktarında litre başına 25 kuruş azalma gerçekleşecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@