Dolar Çok Fena Patlayacak, 18 TL Üzerine Fırlayacak! İslam Memiş'ten Son Dakika Dolar Yorumları

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bir değerlendirme yaparak dolar kuru için 18 TL seviyesini yüksek ihtimal olarak yorumladı.

Finans 04.04.2022 - 22:55 04.04.2022 - 22:55 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde çok kritik bir süreçten geçilmeye devam ediliyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre enflasyon yüzde 61 seviyesine ulaştı. Bunun üzerine piyasalardaki gelişmeler merak edilmeye başlandı. Enflasyonun artmaya devam edecek olması bir risk olarak değerlendirilirken Türk lirası için ise olumlu yorumlar gelmiyor. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tüm bu gelişmeler ışıiında piyasalardaki fiyat hareketlerini değerlendirdi. Türkiye'nin asıl gündeminin ekonomi ve enflasyon olduğunu söyleyen İslam Memiş dolar kurunun da baskılanmasını eleştirdi. Borsa İstanbul'un tüm zamanların rekorunu kırdığı gün dolar kuru ile alakalı olarak negatif değerlendirmelerde bulundu. Dolar kurunun rekor seviyeleri görmesinin yüksek ihtimal olduğunu belirten İslam Memiş çok kritik değerlendirmeler yaptı. 

VATANDAŞIN HİSSETTİĞİ ENFLASYON ÇOK DAHA YÜKSEK

Enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirme yapan İslam Memiş vatandaşın gerçek enflasyonunun açıklanan resmi rakamlardan çok daha yüksek olduğunu belirterek, "TÜİK verileri ile halkın hissettiği enflasyon neredeyse iki kat. Yüzde 60 enflasyon varsa vatandaş yüzde 120 enflasyon hissediyor. Enflasyonla mücadele kolay olmayacak. Politikaların ve zihniyetin değişmesi gerekiyor. Bunlar hiç de kolay bir mesele olmayacak, kökten değişimler olmadan enflasyonla mücadele edemezsiniz. Türkiye’nin gündemi ekonomidir ve enflasyondur. Geri kalanı çok da önemli değildir." dedi.

ZİHNİYET REFORMUNA İHTİYAÇ VAR

Türkiye ekonomisinin zihniyet reformuna ihtiyacı olduğunu söyleyen İslam Memiş, "Türkiye’nin ciddi anlamda zihniyet reformuna ihtiyacı var. Bu işin süreci nereye gidecek bilmiyoruz. Milli bir tarım politikası üretmeden hormonlu gıdalar tüketmeye devam edeceğiz. Dört mevsim yaşayan bir ülkeyiz ama tarımda başarı sıfır. Bunun enflasyona yansımaları da oldukça negatif oluyor. İthalat kalemlerini azaltmadan ekonomiyi toparlayamazsınız." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURUNUN 18 TL ÜZERİNE ÇIKMASI YÜKSEK İHTİMAL

Dolar kurunun baskılandığına da dikkat çeken İslam Memiş, "Yüksek enflasyona karşı Borsa İstanbul’un ve doların baskılanması bence çok sağlıksız bir durum. Dolar günün birinde patladığı zaman çok fena patlar. Dolar kurunun 18 TL seviyesini geçtiği Aralık ayındaki seviyeler için olmaz diyemiyorum. Hatta dolar kurunun 18 TL ve üzerinde olma ihtimali bana göre çok yüksek. Çünkü dolar kuru baskılanmaya devam ediyor ve bu baskılanmanın sonucu ağır bedelleri getirebilir." şeklinde konuştu.

Not: Buradaki tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir ve sizin risk anlayışınızla örtüşmeyebilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@