Dolar Fed'in Kasasına Geri Dönüyor! Ekonomist Esfender Korkmaz Doların Gerçek Değerini Açıkladı!

Fed'in bilanço daraltma kararı sonrasında ünlü ekonomist Esfender Korkmaz doların gerçek değeri ne kadar açıkladı. Korkmaz, Fed'in faiz kararının Türkiye'ye etkilerini de anlattı.

Finans 09.02.2022 - 15:30 09.02.2022 - 15:32 Büşra Uluşen

Ünlü ekonomist Esfender Korkmaz Türk lirası ve dolar kurunun seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu. Katıldığı canlı yayında değerlendirme yapan Korkmaz, doların olması gerektiği rakamı da belirtti.

FED'İN BİLANÇO DARALTMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Ekonomist Esfender Korkmaz, Fed'in 2008-2009 krizinde kriz etkilerinin daha da ağırlaşmasını önlemek amacıyla piyasaya bol bol dolar sürdüğünü ve bu dolarları bankalar vererek bankaların iflas etmesini engellediğini söyledi. 

Fed, dolar arzını piyasadaki kurumlara ve şirketlerin elindeki hazine tahvile vermiş, bankalarda satın almış. Fed şimdi elindeki tahvilleri geri talep ediyor. Bunun karşılında da dolar teklif ederek her ay aynı alım satımı yaptığını belirtiyor. 

esfender korkmaz dolar yorumu

2008-2009 krizinden önce dünyadaki toplam dolar miktarının 900 milyar lira olduğunu ancak bunun şimdi 9.4 trilyon dolara ulaştığına dikkat çeken Korkmaz, piyasada doların bollaştığını ifade etti. 

Şu an Amerika'da doların bollaşması nedeniyle enflasyonun arttığını belirten Korkmaz, 2021'in ilk aylarında yüzde 1.7 olan enflasyonun 2021 sonunda 7.2'ye çıktığını aktardı. 

FED'İN 2 TRİLYON DOLARI ÇEKMESİNİN TÜRKİYE'YE ETKİSİ...

Fed'in bilanço daraltmaya gitmesinin etkilerinin Türkiye için çok farklı bir boyutta olduğunu vurgulayan Korkmaz, Türkiye'nin olayının Fed ile çok fazla bir bağlantısının olmadığını ama Türkiye'yi de etkileyeceğini ifade etti. 

2022 yılında enflasyon istisnasını tüm dünya aynı anda yaşadığının altını çizen Korkmaz, 2023 yılında Türkiye ekonomisinin daralabileceğini belirtti. Euro ve doların piyasadan çekilmesi ve para arzının daraltılması durumunda bu paraların diğer paralar karşısında değer kazanacağını söyledi. 

esfender korkmaz dolar yorumu2

DOLARIN NORMALİ KAÇ TL OLMALI AÇIKLADI!

Doların ocak ayı itibariyle reel kur endeksine göre yüzde 52,89 olarak ilan edildiğini söylerken, TL'nin yüzde 47 daha düşük değerde olduğunu ve endekse göre doların dengede olabilmesi için 7,16 TL seviyesine düşmesi gerektiğini açıkladı. 

Dolar 7,16 TL değil de 13,5 TL olmasının Türk Lirasının değer kaybettiğini gösteren bir gösterge olduğunu aktaran Korkmaz, kurun daha da zorlanmasıyla Türk lirasının daha da değersizleşeceğine dikkat çekti. 

'' Enflasyon artarken faiz düşmeseydi şu an dolar 10 TL'nin altında olacaktı '' diyen Korkmaz, TÜİK'in verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

esfender korkmaz dolar yorumu3

Dolarda denge kurunun 8 TL olduğunu söyleyen Korkmaz, 1 doların 8 TL olması gerektiğini ve bunun şu anki normalde denge kuru olarak sabit kalması gerektiğini savundu. 

Son olarak dolar kurunun şu anki 13,5 TL civarında kalması gerektiğini ifade eden Korkmaz, 3-5 ay daha bu seviyede olursa Türk lirasının daha da değer kaybetmesini önüne geçilebileceğini aktardı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@