Ana Sayfa EKONOMİ 18 Mayıs 2018

Dolar Gazdan Ayağını Çekmiyor, Dolar ve Altın Fiyatları Yeni Güne Nasıl Başladı?

İki gün önce 4,50 lira sınırını aşarak tüm zamanların rekorunu kıran ardından Merkez Bankası müdahalesi ile bir miktar gerileyen dolar ne yazık ki yükselmeye devam ediyor. Yapılan tüm müdahalelere rağmen dünyadaki güçlü yükselişinin avantajlarını kullanan dolar kuru toparlanıyor. Altın fiyatları da rekortmen arkadaşı dolara bu yolculukta eşlik ediyor. 
2018-05-18T08:43:10+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Dolar Gazdan Ayağını Çekmiyor, Dolar ve Altın Fiyatları Yeni Güne Nasıl Başladı?
Dolar Gazdan Ayağını Çekmiyor, Dolar ve Altın Fiyatları Yeni Güne Nasıl Başladı?

Dolar Neden Yükseliyor?

Aslında doların hem iç piyasalarda hem de dış piyasalarda yükselmesine neden olan çok sayıda neden bulunuyor. Bunlardan en etkili olanı ise hiç tartışmasız Amerikan Merkez Bankasının faizleri yükseltmesi. Yükselen faizler nedeni ile dolar değer kazanmaya devam ediyor.

İç piyasada ise açıklanan ekonomik verilerin beklentileri karşılayamaması, cari açık verilerinin çok yüksek çıkması, seçim öncesi verilen vaatler nedeni ile bu açığın daha da artacağının beklenmesi ve yaklaşan seçim doların ateşinin yükselmesine neden oluyor. Dün dolar kuru günü 4,45 lira seviyesinden tamamlarken saat 08.30 itibari ile ise 4.4653 lira seviyesinden alıcı bulmaya devam ediyor. Euro ise aynı saat itibari ile 5.2690 lira seviyesinden işlem görüyor.

Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Rekor üstüne rekor kırarak bu yaz evlenmek isteyen kişileri zora sokan altın fiyatları da ne yazık ki tutulamıyor. Altın fiyatları dünü 0,65 artışla kapatırken 24 ayar gram altının fiyatı 184,70 lira, çeyrek altın fiyatı ise 303 lira olarak kaydedildi.

Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?