Dolar Güne Nasıl Başladı, 3 Maddede Dolar Neden Yükseliyor?

Dün yaşanan dolardaki yükseliş piyasalarda şok etkisi yarattı. Dolar neden yükseliyor, dolardaki yükseliş devam eder mi, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

EKONOMİ 05.12.2018 - 09:29 15.07.2021 - 00:18 SERHATMEDYA

Dün yaşanan dolardaki yükseliş piyasalarda şok etkisi yarattı. Dolar neden yükseliyor, dolardaki yükseliş devam eder mi, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Enflasyon rakamlarının beklentilerinin altında çıkması pisayalarda 13 Aralık Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı faiz kararı için indirim beklentisi oluşmasına neden oldu. Yaşanan bu beklenti ve faiz indirimi söylentileri bile piyasada dolar kurunun hızla yönünü yukarı çevirmesine neden oldu. Peki, dolar neden arttı, dolar yükselmeye devam eder mi?5 Aralık 2018 Dolar Güne Nasıl Başladı?Dün 5.40 lira seviyesini test eden dolar kuru güne düşüşle başladı Dolar kuru 5,38 lira alış ve 5,3844 lira satış üzerinden işlem görüyor. Dolar Neden Yükseldi?
  1. Dolar kurunda yaşanan yükselişin iç piyasadaki en önemli nedeni Merkez Bankası faiz kararı için beklentinin indirim yönüne kayması olarak göstedildi. Merkez Bankası Para Politikaları Toplantısı 13 Aralık 2018 tarihinde yapılacak. 

  2. Bankaların Türk Lirası mevduatları için sunulan vergi indiriminin sona ermesi de TL mevduatların cazibesini yitirmesine ve Türk Lirasından çıkanların dövize dönmesine neden oldu. 

  3. Katar tarafından verilen OPEC'ten ayrılma kararı, petrol fiyatlarında yaşanan artış ve petrolde arz fazlası bulunması. 5 Aralık Güncel Döviz Kurları Listesi 

Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@