Dolar Hareketlendi, Piyasalar Sallandı! Dolar Kuru Neden Yükseldi, Kaç TL Oldu?

Dolar kurunun yeniden 8,50 TL'nin üzerine yerleşmesi piyasaların en önemli gündemi oldu. Peki dolar kuru neden yükseldi, sebebi ne? 

Finans 16.09.2021 - 17:58 16.09.2021 - 18:06 Engin Uzunoğlu

Türk ekonomisinde ana görünüm değerlendirmesi için dolar kurunun performansına bakılımaya devam ediliyor. Dolar kurundaki yükselişler veya düşüşler ile Türk lirasının piyasalardaki değerlendirilmesi yapılıyor. Dolar kurunda bugün de bir yükseliş hareketi yaşanmaya başladı. Peki dolar kuru neden yükseldi? 

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ? 

Dolar kurunun yükselişinin nedeni hakkında ekonomistlerden son değerlendirmeler geldi. Buna göre dolar  iç piyasada değil esasında küresel piyasalarda güç kazandı. Çin'den gelen veri akışı dolara güç verince dolar endeksinde yükselişler başladı. 

Çin'de ağustos ayında sanayi üretimi ve perakende satışların düşük kalmasından dolayı dolarda bir kuvvetlenme meydana geldi. Ancak asıl güç kazanma ABD'de düşüş beklenen perakende satışların yüzde 0,7 oranında yükselmesi ile gerçekleşti. Otomobil harici çekirdek satışlar Mart ayından sonra en yüksek potansiyele ulaştı. Bu da ABD ekonoımisinde toparlanma hareketlerinin hızlandığını göstererek dolar endeksine güç verdi. 

DOLAR ENDEKSİ 27 AĞUSTOS'TAN SONRA EN YÜKSEK SEVİYEDE

Gelen veri akışları ile güç kazanan dolar diğer ülkelerin para birimlerine karşı prim yaptı. 27 Ağustos'tan sonra dolar endeksi en yüksek seviyeye ulaştı. Bugünkü değer artışları ile dolar endeksi 92,96'ya kadar yükseldi. Euro / USD paritesinde de düşüşler meydana gelirken dolar küresel piyasalarda sarsılan itibarını yeniden elde etmeye başladı. 

TÜRK LİRASI EN ÇOK DEĞER KAYBEDENLER LİSTESİNDE

Dolar endeksinde meydana gelen yükselişler neticesinde dolar karşısında gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de değer kayıpları hızlandı. En çok değer kaybı yaşanan para birimleri ise Güney Afrika randı, Türk lirası, Brezilya reali ve Polonya zlotisi oldu. Kırılgan para birimlerinde kayıplar aynı oranda daha yüksek oldu. Türk lirası da olumsuz performans gösteren para birimlerinden birisi olarak kayıtlara geçti. 

Dolar kuru günlük yüzde 1,20'lik değer artışı ile 8,53 TL'ye kadar çıktı. Dolar kuru geçtiğimiz hafta en yüksek 8,52 TL'ye kadar çıkmıştı. Bugtünkü değer yükselişi ile dolar kuru 20 Ağustos'tan sonra en yüksek seviyeye ulaştı. 

dolar kuru son durum

DOLAR KURU KAÇ TL OLDU

Öte ytandan dolar kuru şu anda 8,53 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Dolar kurunda yön gelecek hafta Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra daha net bir şekilde ortaya çıkacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@