Dolar İçin 16 TL Tahmini Yapan Döviz Kahini Remzi Özdemir Dolar Kurunun Ne Zaman Düşeceğini Açıkladı!

Türkiye'nin önemli ekonomistleri arasında yer alan ve dolar kahini olarak bilinen Ekonomist Remzi Özdemir dolar kurundaki yükselişlerin ne zaman ve nasıl sona erebileceğini açıkladı.

Finans 13.12.2021 - 20:59 13.12.2021 - 20:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde oldukça kritik günler yaşanıyor. Dolar kuru karşısında Türk lirası bugün çok ciddi kayıplar verdi. Dolar kuru 15 TL sınırına dayanırken Reuters'in iddiasına göre Merkez Bankası 2 Milyar Dolarlık satış yaparak piyasaya müdahale etti. Akşam saatlerinde ise dolar kuru dün geceki seviyesine geri dönerek şu anda 13,86 TL'den işlem görüyor. 

MERKEZ BANKASI MÜDAHALELERİ DOLAR KURUNU EN FAZLA YERİNDE SAYDIRIR

Yaptığı analizler ve tahminlerle Türkiye'nin dikkat çeken ekonomistleri arasında gösterilen ve dolar kahini olarak bilinen Ekonomist Remzi Özdemir yeni bir dolar yorumu yaparak, "Merkez Bankası geçtiğimiz hafta dolar kurunu 3 defa ayrı ayrı müdahale etti. Bu müdahaleler 14 TL'nin dolar kuru için kırmızı çizgi olarak gösterildiği için yapıldı. Dolar kuru ne zaman 14 TL barajını aşarsa Merkez Bankası'ndan müdahale geldi. Merkez Bankası bu müdahalelerle milyonlarca dolar yaktı ama dolar kuru en fazla yerinde saydı ve bir adım gerilemedi." dedi.

remzi özdemir dolar yorumu-5

MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALE EDİP PİYASALARA ALIM FIRSATI VERDİ

Dolar kurunun neden yükseldiğini de açıklayan Remzi Özdemir, "Dolar kuru neden yükseliyor? önce bunu açıklamamız gerekir. Son bir ayda 5 TL yükselen bir dolar kuru var önümüzde. Birilerinin söylemlerine göre ihracat için kurun yükselmesine izin veriliyormuş. Bu tam bir çaresizlik savunmasından başka bir şey değil. Türkiye'nin kasasında para yok ve bunu söylemek zorundalar. Merkez Bankası dolara her müdahale ettiğinde onca doları heba ediyor ve bununla da kalmıyor piyasalara dolar almaları için alım fırsatı veriyor. Geçen hafta Merkez Bankası'nın dolara müdahale etmesi sonrasında dolar alanlar yüzde 5 kazanç sağladılar." ifadelerini kullandı.

DOLARA MÜDAHALE İÇİN MERKEZ BANKASI'NIN ELİNDE SİLAH KALMADI

Merkez Bankası'nın çaresiz kaldığını belirten Remzi Özdemir, "Merkez Bankası'nın dolar karşısında çaresiz kaldığını artık sağır sultan bile duydu. İcraatlar bunu da ispat ediyor. Merkez Bankası'nın dövizle mücadele etmek için elinde herhangi bir silah kalmadı. Bir faiz silahı vardı ve aylarca da kullanıldı ama onu da siyaset Merkez Bankası'nın elinden aldı." şeklinde konuştu. 

dolar analizi

DOLAR KURU NE ZAMAN DÜŞER?

Dolar kurunun yükselişinin nerede sonlanabileceğine dair de tespitte bulunan Remzi Özdemir, "Dolar kuru şu anda uzay boşluğunda ilerlemeye devam ediyor. Bu uzay boşluğunun sınırlarını kimse bilemiyor. Türk lirasının muhtemel değer kayıplarının de bir sınırı şu andaki zihniyet ile çizilemiyor. Merkez Bankası en az 10 puanlık faiz artırımı yapmadan kimse dolar kurunun düşmesini beklemesin. Müdahale eder gibi yaparsınız anlık dolar düşer sonra daha hızlı yükselir. Çarşamba günü AK Parti'nin TBMM'deki grup toplantısına dikkat etmek gerekiyor. Orada Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi, faiz, kur açıklamaları yaparsa dolar kuru farklı noktalara gidebilir." dedi.

DOLAR KURU FİYAT TAHMİNİ!

Merkez Bankası'nın faiz kararının dolar kurunu ne şekilde etkileyebileceğini de açıklayan Remzi Özdemir, "Merkez Bankası'nın olası bir faiz indirimi yapması kurda füze etkisi yapabilir. 100 baz puan ve üzerinde bir faiz indirimi olması durumunda dolar kuru hızlı yükselişine devam edebilir. 200 baz puanlık faiz indirimi olursa dolar kuru rahat şekilde 16 TL'ye çıkar." şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir ve sadece bilgilendirme amacıyla haberleştirilmiştir. Burada yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@