Dolar İçin Felaket Sinyalleri Var, Kuru Serbest Bırakacaklar Diyen Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin Yeni Tahmin!

Dolar kuru için felaket sinyallerinin gelmeye başladığını söyleyen ekonomist Remzi Özdemir, dolar hakkında yaptığı yeni analizi ile önemli noktalara işaret etti. Dolar kaç TL olacak?

Finans 25.04.2022 - 22:42 25.04.2022 - 22:42 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi kritik günlerden geçmeye devam ediyor. Ekonomik gelişmeler önemli sinyalleri verirken ekonomistlerden önemli değerlendirmeler geliyor. Ünlü ekonomist Remzi Özdemir de dolar kuruna dair önemli bir analizde bulundu. Finansal verileri yorumlayan Remzi Özdemir dolar kuru için felaket sinyalleri aldığını söyledi.

BU FAİZLE BORÇ ALMAK İÇİN ABD’YE GİTMENİZE GEREK YOK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi eleştiren Remzi Özdemir,  “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi hoş karşılamak lazım. Söylediklerinin ekonomi ile alakalı yok. ABD’ye gitmiş Dünya Bankası ile görüşmüş ama bir resmi açıklama yok. Kiminle görüşmüş belli değil. ABD’ye gitmiş yatırım fonları ile görüşmüş. Verdikleri faizlerle borçlandıklarında her zaman müşteri bulurlar. ABD’ye gitmelerine gerek yok kapıda kuyruk olurlar.” dedi.

BANKALAR TATLI PARA KAZANMAYI ÖĞRENDİLER

Bankaların para kazanmalarının oldukça kolaylaştığını söyleyen Remzi Özdemir, “Bankalar tatlı para kazanmayı öğrendiler. Artık elleri açık. Bankalar çok tatlı para kazanıyorlar. Tüm odak noktası kur korumalı mevduat olmuş. Bu sistemin başarılı olmadığını dolar kuruna bakınca görürsünüz. Bir borsa şirketi 3 Şubat’ta 13,550 TL dolar kuru olduğunda 8 Milyon kredi alıyor. Bankaya parayı götürüp kur korumalı mevduata yatırıyor. O şirketin sadece kurdan 600 Milyon TL kazancı oluyor.” ifadelerini kullandı.

KUR KORUMALI SİSTEM BAŞARISIZ OLMUŞTUR

Kur korumalı mevduat sisteminin başarısız olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, “Dünyanın hiçbir yerinde ticari kredilere zorunlu karşılık ayrılmaz. Ancak biz bunu uygulamaya başladık. Çünkü ticari krediler patladı ve kur korumalıya gitti bu paralar. Panikle bunu uygulamaya başladılar. Kasa bomboş o yüzde ihracatçının gelirine göz diktiler. Bu sistem başarısız olmuştur ama bunun bir alternatifi de yok.” şeklinde konuştu. 

DOLAR KURUNU SERBEST BIRAKACAKLAR!

Dolar kurunun yükselişinin başlayacağını söyleyen Remzi Özdemir, “Artık iki olasılık kaldı. Ya IMF’ye gidecekler ki onu da siyaseten yapamazlar ya da faiz artırımı yapacaklar. Bir son alternatif ise dövizi serbest bırakmak olacak. Doları baskılamaktan ve bunun için para harcamaktan vazgeçecekler. Bunlardan birisini seçmek zorundalar. Bana göre kuru serbest bırakmayı tercih edecekler. Zaten son günlerde dolar kurunun bir önceki kapanışın üzerine çıkmasından bunu anlayabiliyoruz. Dolar kurunda sert yükselişler olursa kimse şaşırmasın. Dolar kurunun 20 TL’ye doğru adım adım gideceğini görebiliriz.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan analiz tamamen ilgili ekonomistin kişisel düşüncelerinden ibarettir. Buradaki değerlendirmeler ile yatırım yapmak hedeflediğiniz kazançları getirmeyebilir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@