Dolar İçin Yeni Analizler Yayınlayan Ekonomistler Tahminlerini Değiştirdiler! Dolar Kuru Kaç TL Olacak?

Dolar kurunun kaç TL'den fiyatlanacağına dair ekonomistlerden yeni değerlendirmeler geldi. Ekonomistlerin dolar kuru tahminleri ne oldu? İşte en son dolar kuru tahminleri...

Finans 22.01.2022 - 22:51 22.01.2022 - 22:51 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelere dair değerlendirmeler ekonomistlerce yapılmaya devam ediliyor. Bu ekonomik analizlerle beraber ekonomistlerin yeni beklentileri de yatırımcılara fikir verebiliyor. Peki dolar kuru ile alakalı olarak beklentiler neler? Dolar kurunun fiyatını hangi finansal gelişmeler belirleyecek? Yeni hafta öncesinde ekonomistler hangi konularda uyarılarda bulunuyorlar? İşte yeni hafta öncesinde Türkiye'nin önemli ekonomistlerinden dolar kuru yorumları...

DOLAR KURU İÇİN DÜŞÜŞ AÇIKLAMASI

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yeni bir değerlendirme yaparak, "Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati şirketlerin 10 Milyar Dolar bozduracaklarını ve bunun yanında yeni tedbirlerin alınabileceğini açıkladı. Bu dolar kuru için bir düşüş işareti olabilir. Ancak ne kadar düşüş olur, kur buna nasıl tepki verir gibi konularda net tahminlerde bulunabilmek için veri akışlarını tam olarak görmeliyiz. Kurda bir miktar gerileme olabilir ama bu gerilemenin öyle 12 TL altına kayması gibi olacağını zannetmiyorum. Dolar kuru bu gelişmelerle 13 TL'nin altına çekilebilir. Unutmadan gelecek hafta FED toplantısı büyük bir öneme sahip ve onu da göz ardı etmemeliyiz." dedi.

DOLAR KURU ÖNCE 14 TL, SONRA 16 TL OLACAK?

Dolar kurunun fiyatlamasında FED'e işaret eden Selçuk Geçer, "Dolar kuru ile alakalı olarak konuşacak olursak artık düşüş meselesini gündemden çıkartmalıyız. Kur öyle 10 kuruş - 20 kuruş geriler sonra iki kat artar. Şu anda dolar kurunu belirleyecek olan FED'in haftaya yapacağı açıklamalar olacak. Ardından dolar kurunun 14 TL seviyesini aşacağını göreceğiz. Bu seviye aşıldıktan sonra hedef 16 TL olacak. Sonrasında da tutabilirsen tut dolar kurunu. İşte yıl sonunda 26 TL'lik dolar kurunu görünce biz niye buralara geldik diyeceğiz. Çünkü siz FED faiz artırımı yapacağım derken hazırlanmadınız faizlerle oyalanmayı tercih etmiş olacaksınız." ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI YÜZDE 35 DEĞER KAYBEDECEK

Dolar kuru ile alakalı olarak değerlendirme yapan bir diğer ekonomist Atilla Yeşilada ise, "2022 yılında yüzde 40 seviyelerinde bir enflasyonu göreceğiz ve Türk lirasında yüzde 35 oranında bir değer kaybı meydana gelecektir. Ekonomik bozulma o yönde işaretler veriyor. Bunun dolar kuru fiyatlamasına nasıl yansıyacağına yıl içerisinde şahitlik edeceğiz. Yıl sonuna gelindiğinde dolar kurunun 17 -18 TL seviyelerini geçmiş olmasını beni şaşırtmaz." dedi.

Not: Baberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistlerin kişisel düşünceleridir ve yatırım tavsiyesi olarak görülmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@