Dolar Kahini Ekonomist Remzi Özdemir Dolar Kurunun 1 TL Düşeceği Zamanı Açıkladı!

Dolar kuru ile alakalı olarak ekonomistlerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Ekonomist Remzi Özdemir son bir değerlendirme yaparak dolar kurunun 1 TL düşeceği tarihi açıkladı. 

Finans 17.10.2021 - 22:09 17.10.2021 - 22:17 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ederken Türk lirasında değer kayıpları sürüyor. Dolar kurunun hızlı bir şekilde 9 TL'nin üzerine çıkması üzerine ekonomistlerden yeni değerlendirmeler gelmeye başladı. Dolar kuru ile alakalı tahminlerindeki isabetli oran ile tanınan Ekonomist Remzi Özdemir yeni bir analiz yayınladı. 

EKİM KASIM AYLARINDA DOLAR KURUNUN YÜKSELİŞİ GÖSTERE GÖSTERE GELDİ

Türkiye ekonomisinde iyi gelişmeler olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Dolar kurunda yükselişler olacağını daha önce defalarca söyledik. Ancak bunu vatandaşlar da hissetmedi. Ancak gelişmelerin hiç iyi olmadığını gördük. Bunun ilk işaretini yabancı yatırımcıların Türkiye'yi terketmesi ile aldık. Borsada her gün yabancı çıkışları oluyor. Devlet tahvilleri dediğimiz yabancıların Türkiye ekonomisine duydukları güveni gösteren detay tarihin en kötü seviyesinde bulunuyor. Yurt dışından tefeci faizinin bile üzerinde para bulabiliyoruz. Bütün bunlar Ekim ve Kasım aylarını gösteriyordu.” dedi. 

Yabancı yatırımcının Türkiye'yi terk ettiğini söyleyen Remzi Özdemir, “Ekonomi yönetiminin basiretsizliği bizi bugünlere getirdi. 70 yaşındaki bir Cumhurbaşkanı'na tüm yükü yükleyemezsiniz. Dünya bunu kabul etmiyor. Herkes Türkiye'yi terk ediyor. Panama belgelerindeki sermaye çıkışlarını gördük. Bugünlerde dolar kurunun yükselişlerini tartışıyoruz. Ancak bugünler göstere göstere geldi.” ifadelerini kullandı. 

DÜNYANIN EN UCUZ BORSASI BORSA İSTANBUL

Yabancıların güven kaybının olduğunu belirten Remzi Özdemir, “Borsa İstanbul şu anda dünyanın en ucuz borsası. Devasa şirketlerimizin hisseleri dolar bazında tarihi diplerde bulunuyor. Elin yabancısı Rusya'dan, Polonya'dan hisse alıyor ama Türkiye'ye gelmiyor. Türkiye'ye güvenmiyorlar. Şu anda bankacılık hisselerinde çöküş yaşanıyor. Oysa bankaların bilançolarında inanılmaz karlılık var. Yabancılar bankaların bilançolarına bile güvenmiyorlar.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU NE ZAMAN DÜŞER?

Dolar kurunda 1 TL'lik düşüşün olacağı tarihe dair tahminini açıklayan Remzi Özdemir, “ Dolar kuru ner zaman düşecek diye çok soruyorlar. Dolar kurunun düşüş tarihi hakkında net bir zaman vermek zor. Ancak ne zaman ki Türkiye'de seçim kararı alınır dolar kurunda düşüşler o zaman başlar. Bu erken seçim olabilir olağan tarihinde yapılan normal seçim olabilir. Seçim kararı netleşsin dolar kuru net 1 TL düşer. Dolar kurunun değer kazanmasını konuşuyoruz ama asıl olay Türk lirasının değer kaybetmesidir.” dedi.

EKONOMİ YÖNETİMİ DOLAR KURUNA MÜDAHALE EDEMİYOR

Ekonomi yönetiminin dolar kuruna müdahale edemediğini söyleyen Remzi Özdemir, “Ekonomi yönetimi dolar ile alakalı bir icraat yapamıyor. Berat Albayrak döneminde swaplar olsun veya başka yollar olsun dolar kuruna müdahale edilmeye çalışılıyordu. Ancak şu anda Merkez Bankası'nın böyle bir gücü yok. Dolara müdahale edilemiyor. Dolar kuru da bundan güç alarak olması gerekenden fazla fiyatlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@