Dolar Kahini Olarak Anılan Ekonomistlerden Bomba Kur Tahmini: Erdoğan Son Kozunu Oynayacak, Doları Tepetaklak Edecek!

Ekonomistlerin dolar yorumları yakından takip ederken Avrasya Yatırım Evren Devrim Zeyut ile dolar kahini Remzi Özdemir son yorumu ile gündemi salladı. Dolar düşecek mi, S-400, F-35 formülü nedir?

Finans 22.03.2022 - 13:43 22.03.2022 - 13:54 Gülcan Özer

Dolar kuru Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş sonrasında dolar kuru uzun süredir sıkışık bant aralığında kaldığı 14 TL sınırını kırarak 15 TL seviyesini görmüştü. Doların yeniden 15 TL bandında kalması ve 14.80 - 15.00 TL bandında kalması ile beraber gözler yeniden dolar kuruna çevrilmiş, ekonomistlerin dolar yorumları yakından takip edilmeye başlanmıştı. 

Ekonomist Evren Devrim Zelyut ile Remzi Özdemir dolar kuru hakkında son dakika yorumlarında bulundu. Dolar kurunda yaşanan yükselişi ve son durumu değerlendiren ikili kurdaki yeni beklentilerini paylaştı. Amerika'nın Türkiye'ye yeni bir teklifte bulunduğunu belirten Remzi Özdemir bu teklifin kabul edilmesi halinde doların tepetaklak olabileceğini söyledi. 

EKONOMİSTLERİN DOLAR YORUMLARI VE TAHMİNLERİ: YENİ BİR KUR KRİZİ VE DOLAR DALGASI OLACAK MI?

Dolar kurunun 14,80 TL olduğunu ve son derece sıkıntılı bir durumdan geçildiğini belirten ekonomist Evren Devrim Zelyut cari açık rakamlarının ve enflasyonun alarm verdiğini belirterek konu hakkında Remzi Özdemir'in fikirlerini sordu. Yeni bir kur krizi ile her an karşı karşıya kalınabileceğini belirten Zelyut, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a köprüden önceki son çıkış teklifi geldiğini iddia ederek durumu sordu. 

zelyut dolar tahmini 22 mart

 Başarılı dolar yorumları ile adından söz ettiren Remzi Özdemir ise yapmış olduğu açıklamasında "Amerika Türkiye'ye ahlaksız bir teklif yaptı. Türkiye'nin köprüden önceki son çıkış noktasında Amerika'dan teklif geldi. Bir tarafta köprüden önceki son çıkış, bir tarafta dönülmez bir yol. Peki, nedir bu ahlaksız teklif. Biz bunu bir Amerikan ekonomi gazetesinde gördük. Haber şuydu. CİA'nin halen görevde olan ve çok güvenilir bir isim olduğu belirtilen gizli kaynağa dayandırılan haberde Türkiye'nin elindeki S-400 savunma sistemini Ukrayna'ya verilmesi halinde tekrar F-35 programına alınacağı ve 50 milyar dolar kredi verileceği iddia edildi. 

remzi özdemir dolar kuru tahmini

50 milyar dolar bize ne ifade ediyor. Merkez Bankası'nın kasasındaki eksi bakiyeyi. Bizi zayıf noktamızdan yakalamışlar. Kasamızdaki eksi bakiyeyi yerine koyacaklar. Türkiye'nin böyle bir ahlaksız duruma evet deme imkânı yok. Bizim ciddi anlamda bir Rusya korkumuz var. Rusya ile bizim ayrı bir gerginliğimiz var.

Türkiye'nin özellikle de Suriye sonrası tuhaf bir korkusu oluştu. Köprüden önceki son çıkış olan bu teklif kaçırılırsa ciddi bir kur krizi bizi bekliyor. Cari açık büyüyor. Biz enerji bağımlısı bir ülkeyiz. Gelen son zamlarla ödediğimiz bu parayı karşılayamaz hale geldik, kısır döngüye girdik. Borç bulmamız ya da direkt yatırım bulmamız lazım. Türkiye'ye yatırım gelmiyor. Ama ben tüm bunlara rağmen bu teklifin kabul edileceğini düşünmüyorum" dedi. 

dolar tahmini 22 mart

Zelyut ise yaptığı değerlendirmesinde "Tayyip beyin önünde bundan başka çıkış noktası kalmadı. Çünkü Rusya'ya Suriye'de bağımlıyız. Petrol, doğalgaz, nükleer, turizm geliri olmak üzere yıllar içinde Rusya ile çok büyük bağlar kuruldu. Bu bağı 50 milyar dolar için kesemezseniz" diyerek böyle bir kararın alınmasının son derece zor olduğunu ancak alınması halinde dolar kurunun düşeceğini söyledi. 

EVREN DEVRİM ZELYUT VE REMZİ ÖZDEMİR SON DOLAR YORUMLARI VE TAHMİNLERİ NELER?

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde geçen ekonomistlerin açıklamalarından derlenmiş olup emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@