Dolar kış uykusundan uyandı! 17 TL iyimser diyen Meriç Köyatası dolar yıl sonunda kaç lira olacak açıkladı!

Fed'in faiz kararını açıklaması ardından dolar kurunda yükseliş yaşanıyor. Ünlü ekonomist Meriç Köyatası, dolar kurunun yıl sonunda ne kadar olacağını açıkladı. İşte o rakam.

Finans 06.05.2022 - 17:51 06.05.2022 - 17:51 Büşra Uluşen

Bir süredir sakinliğini koruyan doların Fed'in faiz kararı sonrasında pik yapması bekleniyordu. Ancak dolardaki yükseliş beklendiği kadar hızlı olmadı. Fed'in faiz kararını açıklamasından sonra adım adım yükselmeye başlayan dolar, şu an 14,95 TL seviyesinden işlem görüyor. 

Dolar 15 TL'ye dayandı

ABD Merkez Bankası Fed'in politika faizini 50 baz puan artırmasının ardından dolarda küçük yükselişler yaşandı. Ardından TÜİK tarafından enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla adım adım yükselmeye başlayan dolar 15 TL'ye dayanmış durumda. Ancak Türkiye ve ABD'deki enflasyon rakamlarına bakıldığında doların olması gereken seviye, TÜİK'e göre 18 lira 10 kuruş, ENAG'a göre ise 19 lira 53 kuruş oluyor. 

Dolar kuru hakkında yaptığı yorumlarla adından söz ettiren ekonomist Meriç Köyatası, piyasalara yönelik çeşitli açıklamalarda bulundu. 

dolar yılsonu

17 TL iyimser rakamlar diyerek gerçeği açıkladı!

ABD'nin politika faizini 50 baz puan artırdığına dikkat çeken Meriç Köyatası, piyasalara değil genele bakılması gerektiğini söyleyerek on yıllığın 2.944 olduğunu, yıl sonuna kadar Fed 'in bu rakamı 3'e çıkaracağını söyledi. 

Piyasada keriz silkelemesi var diyerek doların şu anda arka kapı satışı olmadığı takdirde 17 lirayı bulacağını öngören Köyatası, bu rakamın enflasyon dikkate alınarak söylendiğini ifade etti. 

Doların ne zaman nerede duracağı sorusunu yanıtlayan Köyatası, bu sorunun cevabını bilmediğini ancak yıl sonunda doların 29, 30 lira olacağını daha önce tahmin ettiğini hatırlattı. Ancak Türkiye'de işlerin çığırından çıktığını söyleyerek dolarda 29 - 30 TL'nin en iyimser tahmin olduğunu ve çok daha yüksek bir kurun bizleri beklediğini dile getirdi. 

meriç köyatası dolar

Yıl sonunda dolar kaç TL olacak?

Ekonomist Meriç Köyatası, yıl sonunda doları 17 lira 21 kuruş gibi bir rakama gelmesinin çok iyimser ve gerçek dışı olduğunu vurgulayarak, yıl sonu için 29 TL - 30 TL gibi rakamların görülebileceğini, hatta bu rakamların dahi çok iyimser olduğunu ifade etti. 

Öte yandan Fed'in 1 Haziran itibariyle bilançosunu küçültmeye başlayacağı ve ilk etapta hazine tahvillerinde aylık 30 milyar dolar ve menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar azaltacağı belirtiliyor. Şu an 15 lira bandına doğru seyrini sürdüren doların ilerleyen günlerde yükselişe geçmesi bekleniyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@