Dolar Krizi Patlayacak Diyen Selçuk Geçer'den Kuru Bir Sabah 50 TL Üzerinde Görürsünüz Uyarısı!

Ekonomi alanındaki son gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuru ile alakalı olarak çok çarpıcı bir analiz yaptı. Dolar kurunu hangi gelişmeler bekliyor?

Finans 15.04.2022 - 22:47 15.04.2022 - 22:47 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler ile alakalı olarak vatandaşların meraklı takibi sürüyor. Özellikle dolar kurunu etkileyen değişimler vatandaşlarca çok yakından izleniyor. Dolar yorumları ile bugüne kadar en çarpıcı tespitleri yapan ekonomistlerden olan Selçuk Geçer yeni bir analizini yayınladı. Sosyal medya hesabından yeni bir video ile değerlendirmelerini duyuran Selçuk Geçer kapsamlı bir yorumda bulundu.

Türkiye'de döviz sıkışıklığı olacağını söyleyen Selçuk geçer, "Türkiye’de enflasyonun kaynağı zaten talep değil. Verilecek olan kredi destekleri dövize dönmek zorunda. Piyasada da döviz yok. Onu da ihracatçının döviz gelirlerinden karşılamayı planlıyorlar. İhracatçı bu durumda parasını Türkiye’ye getirmez. Türkiye’de döviz sıkışıklığı daha da artar. Bu da büyük bir finansal sıkıntı olur." dedi.

DOLAR KURU KRİZİ YAŞANACAK

Turizm gelirlerinde hedeflerin tutmayacağını söyleyen Selçuk Geçer, "Turizmde alternatif pazarlarla Rusya açığının kapatılacağı söyleniyor. Hangi alternatif kaynaklar? Avrupa’da turist mi geliyor? Bu demek oluyor ki turizmde hedefler şaşacak. Planlanan hedefler tutmayacak ve beklenen dövizler gelmeyecek. Dolayısıyla cari açık da artacak. Cari açık artarsa yine bir döviz sıkışıklığı yaşanacak. Bu ne demek oluyor. Yine bir dolar kuru krizi ile karşı karşıya kalacağız." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU PATLAR

Dolar kurunun patlayacağını iddia eden Selçuk Geçer, "Kur krizi yaşanmasın diye dövizden TL’ye dönüş sağlanmak isteniyor. Bir süre alternatif yöntemi devreye sokuyorlar. Bu döviz sıkışıklığını gören yabancı yatırımcı Türkiye’den kaçar. Yerli yatırımcı da döviz almaya başlar. Şirketler, vatandaşlar döviz alarak döviz borçlarını kapatmak isterler. Yaz aylarının rehaveti ile dolar kurunu bir seviyede belki tutabilirsiniz ama sonbahar ayları ile enflasyon yükselmeye başlayınca yine dolar kuru patlar. Hatta geçen seneden beter oluyor. Dolar kuru 50 TL olur neye uğradığınızı şaşırırsınız." şeklinde konuştu. 

Değerlendirmelerini sürdüren Selçuk Geçer, "TÜSİAD enflasyonda baz etkisine bel bağlanmamalı diyor. Elbette baz etkisi ile enflasyonda bir geri çekilme olacak. Bunu tüm dünya yaşayacak. Ancak Türkiye buna bel bağlarsa sonu felaket olur. Cari açık almış başını gidiyor. Dövize kamu kaynaklı olarak ihtiyaç olacak. Bu talep yurt dışından karşılanmazsa içeriden karşılanacak. Sonunda da dolar kuru sıçrayacak. Bu kaçınılmaz sondur." açıklamasını yaptı.

ENFLASYON DÜŞMEYECEK

Enflasyonun düşmeyeceğini belirten Selçuk Geçer, "Ekonomi çok daha kötüye gidiyor. İyi olan tek gelişme yok. İhracatçının döviz gelirine el konulmaya çalışılması felaket olacak. İhracatçı kayıt dışına çıkıp parasını yurt dışında tutacak. Enflasyon beklentileri de ortada. Kimse enflasyon düşecek beklentisinde değil, tek kişi hariç. O da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati. O da enflasyonun nasıl düşeceğine dair bir şey söylemiyor." dedi.

DOLAR KURU BEKLENTİLERİN ÖTESİNE GEÇECEK

Dolar kuru hakkında değerlendirmelerini sürdüren Selçuk Geçer, "Merkez Bankası beklenti anketinde uzmanların yıl sonu dolar kuru beklentisi 16,85 TL olmuş. Bu bile çok ciddi bir yükseliş demek. Bu seviyenin çok daha ötesine geçilecektir. Dolayısıyla dolar kuru aşırı değerlenecektir. Kur korumalı mevduat için harcanacak paranın hesabını oturun siz yapın. Bunun ekonomiye vuracağı darbenin açıklaması bile yok." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURUNU 50 TL ÜZERİNDE GÖRÜRSÜNÜZ!

Dolar kurunun kontrolden çıkabileceğini belirten Selçuk Geçer, "Bu saatten sonra dolar kuru bir süre belirli seviyede tutulur ama günün sonunda bu iş kontrol edilemez hale geldiğinde dolar kurunda agresif hareketler görürsünüz. Bir sabah uyandığınızda döviz kurunun 50 TL’nin üzerine çıktığını görürsünüz ve neye uğradığınızı şaşırırsınız. Ondan sonra  toparlamanın ne kadar zor olacağını görürsünüz." dedi.

Not: Burada yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir. Yatırım yaparken tek veri olarak değerlendirilip karar alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@