Dolar Krizi Uyarısı Yapan Ekonomist Evren Devrim Zelyut Dolar Kuru İçin Yeni Tahminini Açıkladı

Ekonomist Evren Devrim Zelyut tarafından dolar kuru hakkında yeni bir analiz yapıldı. Son ekonomik gelişmeleri değerlendiren ünlü ekonomist dolarda kriz uyarısına dikkat çekti. 

Finans 20.09.2021 - 22:37 20.09.2021 - 22:45 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı haftasında dolar kuru ekonominin en önemli gündem maddesi haline geldi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut da yeni bir analiz ise piyasaları değerlendirdi. Dolar kurunu etkileyecek gelişmeleri yorumlayan Evren Devrim Zelyut önemli tespitlerde bulundu. 

MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞKANI NACİ AĞBAL'DAN DOLAR KRİZİ İKAZI

Merkez Bankası eski Başkanı Naci Ağbal'ın son çıkışını değerlendiren Evren Devrim Zelyut, “Naci Ağbal hafta sonunda sosyal medyada bir mesaj paylaştı. Paylaştığı mesajda Mart ayında Merkez Bankası Başkanı olduğu dönemde yazdığı bir yazı bulunuyor. O yazıda çeşitli ikazlar vardı. Eylül 2021'de kritik faiz toplantısı öncesinde o yazıyı okuyorsanız dolarla ilgili çok önemli ikazlar yapılıyor anlamı var. Merkez Bankası yapması gerekenlerin tam tersini yapıyor ve Naci Ağbal uyarıda bulunuyor.” dedi.

DOLAR KURU YENİ FİYAT TAHMİNLERİ

Ekonomist Evren Devrim Zelyut olası faiz senaryoları karşısında dolar kuru tahminlerini de açıklayarak, “Merkez Bankası eğer faiz indirimi yaparsa dolar kurunda 8,80 TL'ye doğru bir kapı açılacak. Ancak  faiz indirimi olmazsa ben dolar kurunda bir gevşeme olmasını bekliyorum. Olmasa dahi dolar kuru 8,60 TL seviyesinde kalır. Baz etkisiyle gelecek aylarda enflasyonda düşüş olacak. Merkez Bankası bu faiz indirimini erken yaparsa oluşacak hasar fazla olur. Ancak Kasım'da enflasyon iner ve faiz indirimi yapılırsa hasar daha az olacak.” ifadelerini kullandı.

ARALIK VE OCAK AYLARINA DİKKAT

Aralık ve Ocak aylarında yüksek enflasyon ile karşılaşılacağını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Aralık ve Ocak aylarında ikinci bir enflasyon dalgası yaşanacak. Bugün gelen tarımsal girdi endeksine bakıldığında yukarı yönlü ciddi hareketler var. Gıda fiyatları rekor seviyede yukarı doğru çıkıyor. Aralık ve Ocak ayında büyük bir enflasyon dalgası yaşanmasına bağlı olarak dolar kuru da yeniden yükselişe geçecek.” şeklinde konuştu.

VARLIKLARI ENFLASYONUN ÜZERİNDE TUTMA UYARISI

Varlıkların enflasyonun üzerinde tutulması gerektiğini anımsatan Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası enflasyon yukarı giderken faiz indirimini konuşuyoruz. Naci Ağbal'ın bahsettiğim yazısında önemli uyarılar var. Mali disiplin ile dolar kuru sizginlenebilir. Ancak bu yapılamıyor. Yapılamadığı için ekonomide kriz uyarıları yapılıyor. Borsa düşüşte, altın düşüşte iş dünyası ne yapacak. Bu düşüşle yakalanılmaması lazım. İnsanlar paralarını enflasyondan yukarıda tutmaları gerekiyor.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu ifadelerden yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Buradaki yatırım riski sizin öngördüğünüz risklerle örtüşmeyebilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@