Dolar Kuru 17 Liraya Dayandı, Kanal İstanbul Projesinin İptal Edileceği İddia Edildi!

Döviz kurunda yaşanan yükseliş tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de sorunlar yaşanmasına neden oldu. Çimento ve demir fiyatları zam rekoru kırarken Kanal İstanbul iddiası geldi!

Emlak Haberleri 18.12.2021 - 01:34 18.12.2021 - 01:34 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak 2001 senesinde bir seçim vaadi olarak gündeme taşınan Kanal İstanbul projesi üzerinde tartışmalar her geçen gün alevlenerek devam ediyor. İktidar dev projenin yapılması için tüm gücü ile çalışmaya devam ederken muhalefet ise tam tersi iptal edilmesini sağlamak amacı ile mücadele ediyor. 

Döviz kurunda yaşanan yükseliş sonrasında Kanal İstanbul maliyeti bir kere daha gündeme taşınırken dolar kurunun 17 TL sınırına dayanmasının ardından projenin iptal edileceği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Deutsche Welle Türkçe'den Hilal Köylü tarafından yapılan haberde projenin iptal edileceği iddia edilid. 

DOLAR YÜKSELDİ, MALİYET ARTTI! KANAL İSTANBUL PROJESİ İPTAL Mİ EDİLECEK?

Kanal İstanbul Maliyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 15 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Söz konusu rakam muhalefet tarafından çok daha yüksek bir şekilde hesaplanırken bu rakam üzerinden dahi son dönemde artan dolar kuru nedeniyle büyük bir fark oluştuğu belirtiliyordu. 

Proje ilk ilan edildiğinde Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunun hazırlandığı dönemdeki kur itibarıyla projenin maliyeti 75 milyar TL olarak hesaplanırken ne yazık ki bu rakam dolar kurunun 17 TL seviyesine dayanması ile rekor seviyeye ulaşmış oldu. 

kanal istanbul maliyeti

KANAL İSTANBUL İPTAL OLUR MU, EDİLECEK Mİ, EDİLİR Mİ?

TOKİ tarafından yapılan açıklama ile Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alacak olan konut projelerinin ihaleleri peş peşe iptal edilirken bu kararlar dev projenin ihalesinin iptal edileceği iddialarını da güçlendirdi. Hükümet ise projenin yapılacağı yönünde açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@