Dolar Kuru 18 TL'ye Dayandı Diyen Ünlü Ekonomist Dolar Ve Altında Beklediği Seviyeleri Açıkladı!

Dolar kurunda ve gram altında meydana gelebilecek fiyat hareketlerini Ekonomist Devrim Akyıl değerlendirdi. Dolar kuru ve gram altın kaç TL olacak? 

Finans 28.05.2022 - 22:39 28.05.2022 - 22:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde çok karmaşık bir süreç yaşanıyor. Türk lirası döviz karşısında değer kaybetmeyi sürdürürken altın piyasasında da önemli fiyatlamalar gerçekleşiyor. Bu görüntüde ise piyasalar Haziran ayına hazırlanıyor. Haziran ayında olabilecek gelişmeler ise yatırımcıları oldukça kararsız bırakıyor. 

Ekonomis Devrim Akyıl piyasalardaki son durumları değerlendirip fiyat hareketlerine dair beklentilerini açıkladı. Dolar kurunda ve gram altında yaşanabileceklere dair öngörülerini açıklayan Devrim Akyıl yükseliş trendlerine dikkat çekti. Yatırımcıların beklemeleri gereken kritik seviyeleri de not düşen ünlü ekonomist fiyat tahminlerini tek tek duyurdu. 

DOLAR KURU İÇİN 16,40 TL KRİTİK!

Dolar kuruna dair bir analiz yapan Devrim Akyıl, “Dolar kuru için geçen hafta kritik seviye olarak 16,30 TL demiştim. Dolar kuru 16,30 TL’yi geçer gibi oldu ve 16,40’ta da satış geldi. Şu anda kısa vadede dolar kuru için 16,40 TL kritik. Ancak trendin yükseliş odaklı kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Dolar kurunun zapt edilmesi zor. Şimdi bu hafta Cuma günü enflasyon rakamları açıklanacak. Enflasyonu da üzerine ekleyerek yeni bir dolar kuru analizi yapabileceğiz.” dedi.

DOLAR KURU 18 TL’YE DAYANDI!

Dolar kurunun gerçek değerinin 18 TL’ye dayandığını iddia eden Devrim Akyıl, “Kişisel olarak bana göre dolar kuru şu anda 17,85 TL seviyesinde ve 18 TL’ye dayandı. Bu seviyenin altında doları ucuz, üzerinde ise pahalı buluyorum. Döviz kurlarını etkileyen çok fazla faktör vardır. Bahsettiğim hesap birebir tutmayabilir ama son dönemlerde kurların enflasyonla paralellik gösterdiğini biliyoruz. Bundan dolayı dolar kurunda 18 TL seviyesi bana normal geliyor.” ifadelerini kullandı. 

DOLAR KURU DÜŞER Mİ?

Dolar kurunun bir paket açıklanması ile düşme ihtimalini de yorumlayan Devrim Akyıl, “Dolar kurunda 16 TL seviyelerinde bir paket açıklanıp dolar kuru bastırılabilir mi? Bana göre bunun pek bir imkanı yok. Dolar kurunda biraz daha yukarı hareketi olmadan sert satışını sağlamak çok zor. Dolar kuru 15,90 TL’nin üzerinde kaldıkça yükseliş trendine devam edecektir. 16,40 TL’nin üzerine çıkarsa o zamanda yeni bir bant gündeme gelir. Önce 16,66 aşılmaya çalışır ve ardından sırasıyla 18,40TL ve 23,50 TL gündeme gelir.” şeklinde konuştu.

GRAM ALTIN KAÇ TL OLUR, HANGİ SEVİYELER GÖRÜLÜR?

Gram altın için de fiyat beklentisini açıklayan Devrim Akyıl, “Gram altın en rahat sığınılacak üründür. 947 TL’nin üzerinde kaldıkça gram altın için hedef 1.065 TL’dir. Gram altın 885 TL’nin aşağısına gerilemedikçe ki bunun da pek bir olasılığı yok bir düşüş trendine girmeyecektir. Yükselişte ise 1.065 tL seviyesi kritik bir eşik olacak. Bu seviye eğer bir şekilde aşılırsa o zaman da sırasıyla önce 1.120 TL ve ardından da 1.160 TL yeni hedefler olarak belirlenecektir.” dedi.

Not: Burada yer alan tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlarla yatırım kararı almak hedeflenen kazançları sağlamayabilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@