Dolar Kuru 30 TL Olur Diyen Selçuk Geçer Son Dolar Yorumunda Ekonomi Yönetimini Uyardı!

Türkiye ekonomisine dair sivri çıkışları ile tanınan Ekonomist Selçuk geçer yine dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Dolar kuru 30 TL olur diyen Selçuk Geçer ekonomi yönetimini uyardı.

Finans 26.11.2021 - 02:27 26.11.2021 - 02:27 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinin oldukça kritik bir süreçten geçtiği bilinirken ekonomistlerin değerlendirmeleri bugünlerde oldukça ilgi görmeye başladı. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer de analizleri dikkatle takip edilen uzmanlar arasında yer alıyor. Selçuk Geçer yaptığı sivri çıkışlarla isminden söz ettirirken yine çok konuşulacak bir dolar yorumuna imza attı. 

DOLAR KURU DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRMEYECEK!

Dolar kurundaki gerilemelerin düşüş olmadığını söyleyen Selçuk Geçer, “Mesele dolar kurunun düşüp düşmemesi değil: Zaten dolar kuru da düşmüş değil. 12 TL seviyesinde bir dengeleme görüyoruz. Çok kişi dolar kurunda düşüş eğiliminin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Düşüş eğilimi yok ki devam edip etmeyeceğine kafa yoralım. Geri çekilmeler olacak ama bu kesinlikle düşüş trendi olmayacak.” dedi.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİNDEN PARA GİRİŞİ DOLAR KURUNU ETKİLEMEZ

Birleşik Arap Emirlikleri'nden para girişi olmasının kur üzerinde kalıcı etki yapmayacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Birleşik Arap Emirlikleri'nden para gelecek dolar düşecek sesleri yükselmeye başladı. Daha önce de Katar'dan gelmişti, ne olmuştu? Dolar kurunda büyük düşüşler olmuştu! 3 TL'den 5 TL'ye, 5 TL'den 7 TL'ye düşlen dolar kurları gördük. Hatta 13,45 TL'ye kadar sert düşen doları gördük. Dolar kuru Türkiye'nin kendi kusurları ile fiyatlanıyor. Ülke olarak 2017'den itibaren kriz etkisini görmeye başlamıştık. Bugün ise tablo biraz daha değişik. Dünya pandemi sürecinden çıkıyor ama tam da etkileri kaybolmuş değil.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU 30 TL OLUR!

Ekonomi politikasını eleştiren Selçuk Geçer, “Enflasyonun yüzde 30 seviyelerine ulaşmaya başladığı bir ortamda bırakın faiz indirimi yapmayı faizleri bu seviyede tutsanız dahi ne olur biliyor musunuz? Dolar kuru 30 TL olur. Negatif 15 baz puanlık bir faizden bahsediyoruz. Enflasyon ile faiz makası açılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri 10 Milyar Dolar verecekmiş. Türkiye'nin finansal yapısında bu para çerez parasıdır, bir işe yaramaz. Peki swaplar ne olacak? Türk lirası bu değer kayıpları ile diğer ülkeler swap anlaşmalarını devam ettirecekler mi? O anlaşmalar bozulursa Türk lirasının hali ne olur?” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU BASKILANABİLİR Mİ?

Dolar kurunun baskılanıp baskılanmayacağına dair de düşüncesini ifade eden Selçuk Geçer, “Dolar kurunu baskılamak mümkün mü? Elbette mümkün ancak bunu faiz ve enflasyon makası daralmadan yaptıkça sonuç alamazsınız. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Türkiye'ye para girişi olsun, kamu bankaları dolar satışı yapsın, Merkez Bankası olmayan rezervlerini bozdursun dolar kuru 9,90 TL'ye çekilir. Sonra ne mi olur? O günün akşamı olmadan dolar kurunu 18 TL'de görürsünüz. Faiz ile enflasyon makasını daraltmadıkça kurda kalıcı düşüş yakalayamazsınız.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin bireysel düşünceleridir ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Yalnızca buradaki yorumlarla yatırım kararı alınması durumunda büyük riskler içerebilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@