Dolar Kuru Alev Aldı, Piyasa Karıştı! Dolarda Yeni Rekor Hızlı Kırıldı!

Türk lirası için kritik kararların hemen öncesinde dolar kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak tarihi bir noktaya yükseldi. Dolar kaç TL oldu?

Finans 15.12.2021 - 18:40 15.12.2021 - 18:40 Engin Uzunoğlu

Türk lirasında tarihi günler yaşanmaya devam ediliyor. Dolar kuru karşısında büyük oranda değer kaybı yaşayan ve bu değer kayıpları artık kanıksanan Türk lirası bugün de irtifa kaybetmeye devam etti. 

DOLAR KURU TARİHİN EN YÜKSEK SEVİYESİNE YÜKSELİP REKOR KIRDI

Dolar kuru akşam saatlerinde 14,81 TL seviyesine ulaşarak 15 TL sınırına dayandı. Dolar kuru için asıl endişe verici olan ise bu akşam ve yarın gelecek veri akışlarının kur üzerinde hızlı bir değer kaybına yol açma ihtimali oldu. 

dolar kurunda yeni zirve

FED FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) bu akşam Türkiye saati ile 21:00'da Aralık ayı faiz kararını açıklayacak. Daha önemlisi ise FED varlık alımlarının azaltılmasına dair daha önce almış olduğu kararı revize ederek hızlandırma ihtimali oldu. Bu gelişmenin yaşanması ile beraber Türk lirası ile dolar arasındaki makas daha da açılacak. Böyle bir durumda şu andaki görüntü ile dolar kurunun 15 TL seviyesini bu akşam aşması bekleniyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Dolar kurunu asıl etkileyecek olan gelişme ise yarın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından Aralık ayı faiz kararı olacak. Beklentilere göre Merkez Bankası yine faiz indirimi yönünde bir karar alacak. Bu kararın da dolar kuru üzerinde Türk lirası aleyhinde etki bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor. Böyle bir kararla dolar kurunun 16 TL barajını aşması ekonomistlerce uzak bir ihtimal olarak değerlendirilmiyor.

Piyasalarda dolar kurunu etkileyecek tüm veri akışları çok yakından takip edilmeye devam ediliyor. Bu akşam ve yarın dolar kurununn oldukça hareketli olacağı zamanlar olarak değerlendiriliyor. Veri akışlarına göre fiyatlanacak olan dolar kurunun yıl sonu kapanış fiyatı da bu gelişmelere göre yön belirleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@