Dolar Kuru Faiz İndirimi Bekliyor! Ekonomist İki Tarihi Birden Açıkladı

Elinde dolar kuru tutanlar yada dolar yatırımı yapanlar için ünlü ekonomist hem Merkez Bankası faiz indirim tarihini hemde dolar kurunun harekete geçeği tarihi açıkladı.

Finans 27.07.2021 - 14:33 27.07.2021 - 14:34 Mustafa KARAGÖZ

Finans Danışmanı Murat Sağman ekonomi alanında yaşabilecek gelişmelere ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Bir sosyal medya kanalı üzerinden açıklamalarda bulunan Sağman dolar kurunu tetikleyebilecek etmenleri ve bu etmenlerin ne zaman harekete geçebileceğine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. 

DOLAR KURU EYLÜL AYINDA KAÇ TL OLACAK?

Dr. Artunç Kocabalkan kendi sosyal medya üzerinden yaptığı değerlendirmelerinde Finans Danışmanı Murat Sağman'ın görüşlerine yer verdi. Youtube kanalına konuk olan Sağman piyasaları ele aldı. Değerlendirmelerinin başında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kapsamında alabileceği faiz indirimi kararlarına değinen Sağman faiz indirimi beklediği tarihi açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Şahap kavcıoğlu'nun faiz indirimi istediğini dile getiren ekonomist Murat Sağman piyasalardan istediği etkiyi göremediğini söyledi.

Para piyasalarının Naci Ağbal'ın görevden alınmasından sonra gösterdiği tepkinin çok sert olduğunu vurgulayan Sağman, etkinin bu kadar sert olacağı tahmin edilemedi dedi. Ekonomist Murat Sağman bu nedenden dolayı da faizlerin indirilemediğini ifade etti. Faiz indirimi için sonbahar dönemine vurgu yapan Sağman aynı dönemde dolar kurunda sert hareketler olabileceğini söyledi. Sağman konuşmasında dolar için rakam vererek “ Dolarda risklerin hem içeride hem dışarıda eylül ayı içerisinde çıkabileceğini, Ağustos ayında dolar kurunda çok fazla hareket olmayacağını düşünüyorum. Dolarda teknik açıdan 8.50 TL gibi çok sağlam bir destek var. Yukarıda ise 8.60 – 8.70 TL’yi direnç olarak sayabiliriz” tahmininde bulundu. 

Finans Danışmanı Murat Sağman açıklamalarının son kısmında ise dolar kurunun şu dönemde sindire sindire yükseldiğini belirtti. Bu durumu çok tehlikeli olarak nitelendiren Sağman, turizmde elde edilecek başarı ile bu sorunun önüne geçilebileceğini söyledi. 

Editör Notu: Dolar kuruna dair yapılan değerlendirme haber amacıyla paylaşılmıştır, yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@