Dolar Kuru Faiz İndirimine Hazırlanıyor Diyen Ekonomist Selçuk Geçer'den 10 TL Tahmini Geldi!

Türk lirasının son günlerde dolar kuru karşısında değer kazanması üzerine dolar yorumlarına ilgi arttı. Ekonomist Selçuk Geçer, son analizinde dolar kurundaki düşüşleri yorumladı.

Dolar Kuru Faiz İndirimine Hazırlanıyor Diyen Ekonomist Selçuk Geçer'den 10 TL Tahmini Geldi!

ABD ekonomisinde ve Türkiye ekonominde yaşanan gelişmeler Türk lirasını son günlerde oldukça etkilemeye başladı. Türk lirası karşısında dolar kurunun gerilemesi üzerine ekonomist Selçuk Geçer yeni bir değerlendirmede bulundu.

FED VARLIK ALIMLARINI AZALTABİLİR

ABD ekonomisindeki gelişmeleri yorumlayan Selçuk Geçer, “FED üyeleri farklı farklı açıklamalar yapıyorlar. Bazıları faizlerin artırılmasını istiyor bazıları da bunu yanlış buluyor. ABD'de işsizlik maaşı başvuruları her hafta iyi gelmeye devam ediyor. Sanayi üretiminde beklentinin üzerinde artış oluyor. Tüketici güveni endeksinde ise son 10 yılın en kötü rakamı çıkıyor. Dolayısıyla herkesin kafası karışıyor.

FED varlık alımlarının azaltılmasına dair Eylül veya Ekim ayını işaret edebilir. Böyle bir durumda bizim gibi gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları olur ve ekonomi olumsuz olarak etkilenir. Büyüme yavaşlar ve işsizlik sorunları yeniden artışa geçer.” dedi.

HATA ÜZERİNE HATA YAPILIYOR

Türkiye'de ekonomi yönetiminin hata üzerine hata yaptığını söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye'de hata üzerine hata yapılmaya devam ediliyor. Enflasyon aldı başını gitti, faizler aldı başını gitti. Herkes iflas ediyor. Devletin herhangi bir yardım eli uzattığı yok. Ödemeler dengesi bozuldu. Para girişi yok. Turist girişi yok. Para çıkışları devam ediyor ama dolar düşüyor. Bu nasıl oluyor?” dedi.

DOLAR KURU NEDEN DÜŞÜYOR?

Dolar kuırunun düşüşünün nedeninin açıklayan Selçıuk Geçer, “Bir ön hazırlık yapıldığını düşünüyorum. Muhtemelen önümüzdeki ay enflasyonu düşük çıkarıp gördünüz mü enflasyon düştü diyerek faiz indirimi yapacaklar. Buna hazırlanılıyor. Merkez Bankası şu anda tüm gücüyle doları baskılamaya devam ediyor. Bu koşullarda Türk lirasının değer kazanması mümkün değil ama Türk lirası değer kazanıyor. Bu anlamda faiz indirimine kılıf hazırlanılıyor. Doları mümkün olduğunca geri çekiyorlar ki faiz indirimi olunca dolar 10 TL'nin üzerine çıkmasın.” iddialarında bulundu.

Türkiye ekonomisinin iyi bir görüntüsü olmadığını söyleyen Selçuk Geçer, “46 Milyar TL'ye dayanmış bir aylık bütçe açığı var. Bunun yarısı faiz gideri. Dengelerin nasıl bozulduğu net şekilde görülüyor. Kuru baskılamak için geçen yıl elde avuçta ne varsa harcadılar. Bu yıl da dengelemek için yüksek faizle borç aldılar. Bunun için yüksek faiz ödüyoruz ve yine doları baskılıyor. Bir 128 milyar dolar daha harcayıp o borcun faizini bize çatır çatır ödetecekler.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU FAİZ İNDİRİMİNE HAZIRLANIYOR

Dolar kuru hakkında fiyat tahmini de yapan Selçuk Geçer, “Dolar kuru faiz indirimine hazırlanıyor. Ancak bu plan tutmayacak. Dolarizasyon artacak ve ek olarak da yabancılar Türkiye'den kaçacaklar. Dolar faiz indirimi ile fırlayacak. Bütçe açıkları artacak. Artık dövizde bu şekil düşüşler inandırıcı değil. Dolar kuru sert şekilde 10 TL'nin üzerine fırlayabilir.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler tamamen bilgi amacıyla kullanılmıştır. Kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Buraya bakarak yatırım kararı alınmamalıdır.