Dolar Kuru Fırladı, Petrol Fiyatları Uçuşa Geçti! EPGİS Motorin Zammını Resmen Açıkladı!

Dolar kurunda ve petrol fiyatlarında meydana gelen yükselişlerden kaynaklı olarak akaryakıt maliyetlerinin artmasıyla Türkiye'de motorin fiyatına zam yapıldığı bildirildi. 

Finans 20.09.2021 - 18:15 20.09.2021 - 18:22 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de akaryakıt fiyatları ile alakalı olarak bir güncelleme haberi geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre motorinin litre fiyatına zam yapıldığı açıklandı. 

KÜRESLE PETROL PİYASALARINDA FİYATLAR ARTIYOR

Küresel petrol piyasalarında bir süredir yüksek bir fiyatlama gerçekleşiyor. Petrol üretimlerine dair yaşanan gelişmelerden dolayı fiyatların yükseliş trendi içerisinde ilerlemesi Türkiye'de de maliyetlerin artmasına neden oldu. Küresel piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 75 dolar seviyesine çıktı. Son 6 haftanın en yüksek seviyesini göre brent petrol Türkiye'de de fiyatlamayı etkiledi.

DOLAR KURU YÜKSELİŞLERİ ETKİLİYOR

Akaryakıt ürünlerinin Türkiye'deki fiyatlamasını etkileyen bir diğer kalem olan dolar kurunda da yükselişler meydana geliyor. Dolar kuru bugün 8,70 TL'yi gördükten sonra 8,67 TL'ye geriledi. Dolar kurundaki yükselişler de akaryakıt ürünlerinin maliyetlerindekia rtışları beraberinde getirdi.

MOTORİNE ZAM YAPILDI

Hem dolar kurunda hem de petrol ürünlerinde meydana gelen fiyat artışları nedeniyle benzin ve motorin fiyatlarında bir fiyat artışı beklentisi oluşmuştu. Bu yönde zam beklentileri kısmen olarak bugün gerçekleşti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından motorine zam yapıldığı açıklandı. 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün yaptığı açıklama ile motorinin litre fiyatına 29 kuruşluk zam yapıldığını açıkladı. Gerçekleşen bu zammın bu gece yarısından itibaren geçerli olacağı açıklanırken zamdan vatandaşların etkilenmeyeceği de bildirildi.

epgis motorin zammı açıklaması

POMPA FİYATLARI DEĞİŞMEYECEK!

Motorinin litre fiyatına yapılan zammın pompa fiyatlarına yansımayacağı bildirildi. Bu zam miktarı Eşel Mobil Sistemi kapsamında devletin ÖTV payından karşılanacak. Buna göre motorine yapılan 29 kuruşluk zam için devlet bu oranda daha az ÖTV tahsilatı yapacak. Böylelikle motorinin pompa fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmayacak. Vatandaşlar aynı fiyattan motorin satın almaya devam edecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@