Dolar Kuru İçin İlk Rakamlar Belli Oldu! Yeni Haftada Dolar Kuru Yükselir Mi, Düşer Mi?

Yeni haftada dolar kurunun ne şekilde fiyatlanacağına dair ilk veriler Asya piyasalarında geldi. Dolar kuru bu hafta yükselir mi yoksa düşer mi? Türk lirası değer kazanmaya devam eder mi?

Dolar Kuru İçin İlk Rakamlar Belli Oldu! Yeni Haftada Dolar Kuru Yükselir Mi, Düşer Mi?

Türkiye ekonomisinde yine oldukça hareketli bir haftaya giriş yapılıyor. Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında iyi bir performans gösterdiği bir haftanın ardından pozitif bir görüntü oluştu. Merkez Bankası'nın Ağustos ayı faiz kararında piyasa beklentilerini karşılaması ve Güney Kore ile yapılan swap anlaşması Türk lirasının hanesine pozitif etki yaptı.

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ, DÜŞER Mİ?

Yeni haftada Türk lirasının ne yönde hareket edeceğine dair soruya yanıt veren ekonomistler bu konuda fikir ayrılığına düştüler. Türkiye ekonomisinde cari açık dengesinin olumsuz olduğuna vurgu yapan bazı ekonomistler Türk lirasının bundan dolayı da olumsuz etkileneceğini ifade ettiler. Bazı ekonomistler ise analizlerinde son gelişmelerin Türk lirasına güç verdiğini ve dolar karşısında güç kazanımının devam edeceğini belirttiler.

TÜRK LİRASI DOLAR KURU KARŞISINDA NASIL POZİSYON ALACAK?

Yapılan tüm değerlendirmelerle beraber ekonominin gerçekliği fiyatlamalarda belli oluyor. Asya piyasalarından haftanın ilk rakamları gelmeye başladı. Türkiye'den önce piyasalarını açan Asya ülkelerinde Türk lirasının fiyatlanmasında başlandı.

Dolar kurunun hafif bir yükseliş içerisinde olduğu gözlemlenirken bu yükselişin ciddi boyutlarda olmaması Türk lirasının güçlü duruşunun sürdüğünü gösteriyor. Ancak yinede piyasada fiyatlanan dolar kurunun gerçek görünümü merak edilenleri cevaplandıracak.

YENİ HAFTADA DOLAR KURU KAÇ TL OLDU?

Geçtiğimiz haftayı dolar kuru 8,5171 TL'den kapatmıştı. Bu haftanın ilk rakamlarına göre ise dolar kurunda yüzde 0,12'lik bir yükseliş meydana geldi. Dolar kuru şu anda Asya piyasalarında 8,5274 TL'den işlem görüyor. Geçtiğimiz haftanın dolar kuru kapanış fiyatı ile şu andaki dolar kuru fiyatı arasında 0,0104 TL'lik bir fark oluştu.

dolar kuru son fiyatlama

DOLAR KURU İÇİN ASYA PİYASALARINDAN GELEN RAKAMLAR GERÇEKÇİ Mİ?

Dolar kuru verisi için Asya piyasaları yüzde 100'lük bir görüntü vermiyor. Türkiye ekonomisinin asıl fiyatlaması Türkiye'de piyasaların açılması ile ortaya çıkıyor. Dolar kurunun hareketlerine karşı Türk lirası cephesinden gösterilen reaksiyonlar fiyatlamada etkili olabiliyor. Şu anda Türk lirası bu reaksiyonu gösteremiyor. Bunun için de 16 Ağustos Pazartesi günü için piyasaların açılıp yeni hafta işlemlerine başlanılması gerekiyor.

SONRAKİ HABER