Dolar Kuru Ne Zaman 17 TL Olacak? Selçuk Geçer, Tunç Şatıroğlu, Remzi Özdemir Dolar Analizleri Ve Tahminleri!

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından tüm gözler ekonomistlerin değerlendirmelerine çevrildi.  Selçuk Geçer, Remzi Özdemir, Tunç Şatıroğlu dolar yorumlarını ve tahminlerini açıkladılar. 

Finans 26.05.2022 - 22:43 26.05.2022 - 22:43 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için kritik bir karar daha Merkez Bankası tarafından alındı. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Mayıs 2022 toplantısından faiz kararı çıktı. Geçen ay olduğu gibi Merkez Bankası bu ay da politika faizini yüzde 14’te sabit tutmayı tercih etti. Bunun ekonomiye yansımaları ve dolar kurunda bundan sonra beklenebilecek fiyat hareketlerini ünlü ekonomistler yorumladı. Selçuk Geçer, Tunç Şatıroğlu ve Remzi Özdemir dolar yorumu yaparak 17 TL tahminlerini açıkladılar. 

FAİZ ARTIRIMI OLSAYDI DA BİR ŞEY DEĞİŞMEZDİ

Merkez Bankası’nın faiz kararının bir öneminin kalmadığını söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye’de faiz ile kur arasındaki ilişki tamamen koptu. Merkez Bankası çıkıp 100 baz puan faiz arttırmış olsaydı hiçbir şey değişmeyecekti. Negatif faiz şu anda yüzde 56 oldu. Merkez Bankası çıkıp 50 – 60 puan faiz artırımı yaparsa o zaman işe yarar ama dolar kurunda dramatik bir düşüş gerçekleşmez.” dedi. 

DOLAR KURU 17 TL OLACAK!

Dolar kuru için fiyat tahmini yapan Selçuk Geçer, “Dolar kuru 16,46 TL’yi gördü ve daha sonra geri çekildi. 16,36 TL seviyesine çekilen dolar kurunun  olağanüstü hareket ettiğini söyleyemeyiz. Yüzdeye vurulduğunda pek ciddi bir hareketlilik görülmedi. Dolar kuru yükseliş trendine devam ediyor. 1-2 hafta içerisinde dolar kuru 17 TL olacaktır, şimdiden hayırlı olsun. Artık dolar kurunun düşmesini beklemek çok boş bir beklenti oldu. Enflasyon ortamında dolar kurunun yükselişi kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

TÜRK İKTİSAT TARİHİ EYLÜL, EKİM VE KASIM AYLARINI UNUTAMAYACAK!

Ekonomist Remzi Özdemir de Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirerek, “Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapmasını bekliyordum. Çok bir faydası olmayacaktı ama dünyaya rezil olmayacaktık. Ancak bu olmadı ve siyasetin etkisiyle faizler sabit tutuldu. Merkez bankaları tüm dünyada önemlidir ama Türkiye’de artık pek bir önemi kalmadı. Bütün dünya bunalım yaşıyor ama dünyada kaç ülkede yüzde 70 enflasyon var? Bu saçma sapan hareketlerin bedeli çok ağır olacak. Türk iktisat tarihi Eylül, Ekim ve Kasım tarihlerini unutmayacak.” dedi.

DOLAR KURU BAĞIRA BAĞIRA 17 TL’YE GİDİYOR

Dolar kurunun bağıra bağıra 17 TL’ye koştuğunu söyleyen Remzi Özdemir, “Dolar kurunu tutabilmek için enflasyona endeksli süper bono çıkarabilirler. Ancak 2 ay idare edersiniz sonra dolar kuru yine patlar. Türkiye’ye sıcak para olarak dolar girişi olmadan bu iş düzelmez. Suudi Arabistan ile swap yapsan ne olacak, paralarının bir değeri mi var? Bu ayı haydi öteledin ama gelecek ay ne yapacaksın. O kadar satış yaptın ama dolar kuru 16,5 TL’ye dayandı. Türkiye kur krizini yaşamaya mahkum. Kısa sürede dolar kuru 17 TL’ye yükselecektir. Herkes ayağını yorganına göre şimdiden uzatmaya başlasın.” ifadelerini kullandı.

DOLAR NE ZAMAN 17 TL OLACAK?

Bir diğer ekonomist Tunç Şatıroğlu da dolar kuru için 17 TL tahmininde bulunarak, “Dolar kurunda yeni bir yükseliş hareketi daha gerçekleşebilir. Dolar kurunda gidişat 17 TL’ye doğru gidiyor. Bir haftada olur veya 10 günde olur orasını bilemeyiz. Dolar kurunun artık kolay kolay tutulabileceğini düşünmüyorum. En azında haftalarca aynı seviyede tutabilecek ne güç var ne de böyle bir ensturman elde kaldı. Bundan dolayı dolar kurunun 17 TL olmasını hatta bunun Haziran ayının ilk 10 gününde gerçekleşmesini beklemek için kahin olmaya da gerek yok.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan yorumlar ilgili ekonomistlerin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlarla hareket ederek yatırım kararı alınmasının hedeflenen kazançları sağlama noktasında garantisi yoktur. Burada kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@